Roślina wyczuwa zagrożenie po zapachu

Nawłoć jesienią
Nawłoć uruchamia mechanizmy obronne, gdy tylko poczuje zapach zagrażających jej muszek owocówek - informują amerykańscy entomolodzy na łamach "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Naukowcy z Pennsylvania State University odkryli, że nawłoć (gatunek rośliny z rodziny astrowatych) odbiera feromony płciowe produkowane przez samca muszki owocówki, który poszukuje partnerki. Roślina reaguje uruchomieniem swojego chemicznego systemu obronnego i dzięki temu staje się mniej atrakcyjna dla samic muszki owocówki, które mogłyby uszkodzić nawłoć poprzez składanie na niej jajeczek, jak również dla innych owadów, np. chrząszczy.
 
Związek między nawłociami a muszkami owocowymi jest bardzo silny, ponieważ są to jedyne rośliny, na łodygach których samice tych owadów składają swoje jajeczka. W ciągu kilku tygodni jajeczka zaczynają się powiększać i tworzą na nawłoci narośl. Nie jest ona zabójcza dla rośliny, ale znacznie ogranicza ilość wytwarzanych przez nią nasion. Ponadto nowopowstałe sadzonki rosną mniejsze i rzadziej kiełkują.
 
Mechanizm wychwytywania zapachu samca muszki owocówki zapewnia nawłoci wiele korzyści, ale naukowcy jeszcze nie są w stanie określić, w jaki sposób roślina potrafi wyczuć woń owada.
Za: PAP
pg 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułMocno popadało, ale to jeszcze nie koniec
Następny artykułCiepło z głębin pomoże holenderskim ogrodnikom

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.