300 osób dziennie zwiedza podkarpackie winnice

Winnice
fot. P. Grel
Nawet 300 osób dziennie zwiedza podczas wakacji podkarpackie winnice. "W tym roku szczególnie modne są rowerowe wędrówki po gospodarstwach winiarskich" – powiedziała PAP Life sekretarz Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia Ewa Wawro. Sekretarz SWP przypomniała, że enoturystyka, czyli zwiedzanie regionów winiarskich na Podkarpaciu pojawiła się raptem kilka lat temu, ale z każdym rokiem ma coraz więcej zwolenników.
 Jej zdaniem, podkarpackie winnice znane są nie tylko w Polsce. „Przyjeżdża także wielu turystów z zagranicy, a jednym z impulsów do wizyt na Podkarpaciu są dla nich m.in. odbywające się, co roku pod koniec sierpnia Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle; można wtedy w jednym czasie i w jednym miejscu spróbować nawet kilkudziesięciu polskich win” – dodała Wawro.
 
Zwróciła jednak uwagę, że tylko kilka gospodarstw oferuje pełną gamę usług, czyli oprócz zwiedzania i degustacji także zakwaterowanie. Natomiast wiele winnic sprzedaje swoje wyroby. „Turyści nastawieni są nie tylko na degustację; wielu nasze wina chce kupić i zaprezentować swoim znajomym” – zauważyła Wawro.
 
Na Podkarpaciu jest ponad 150 winnic. Liczą od kilku arów do dwóch-trzech hektarów; przeważają winnice o powierzchni 20-40 arów. W regionie uprawia się winorośl głównie w okolicach Jasła, Krosna, Strzyżowa, Przeworska i Rzeszowa. Przeważają odmiany odporniejsze, sprawdzone w lokalnym klimacie, m.in.: seyval blanc, hibernal, bianca, jutrzenka, johanniter na białe wina i rondo, regent, marechal foch i leon millot na czerwone.
 
Początki uprawy winorośli na obszarze dzisiejszego Podkarpacia sięgają X-XI wieku; świadczą o tym np. lokalne nazwy geograficzne, jak Winna Góra, Winnica czy Winne, szczególnie liczne na pogórzach karpackich. Winiarstwo na tych terenach stopniowo zanikało w XVI i XVII stuleciu, w dużej mierze za sprawą konkurencji win węgierskich, które wówczas zaczęły być masowo przywożone do Polski.
 
Uprawa winorośli powróciła na Podkarpacie w połowie lat 80. ubiegłego stulecia. Pierwsza winnica powstała w Jaśle.

za:  

Related Posts

None found

Poprzedni artykułIzby Rolnicze i związkowcy chcą wprowadzenia stanu klęski suszy
Następny artykułPrognoza zbiorów malin w Serbii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.