„Chcemy ustabilizowanych cen malin”

Maliny
fot. P. Grel - zdjęcie poglądowe
Tak apelowała w imieniu producentów Małgorzata Dęga z Bobów (ma 4 hektary malin) – relacjonuje z Lubelszczyzny „Dziennik Wschodni”. W regionie narasta niepokój wśród plantatorów malin – ceny skupu tych owoców nie pokrywają kosztów produkcji. Punkty skupu oferują około 2 zł/kg.
Plantatorzy argumentują, że wyliczenia Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – PIB dowiodły już przed kilkoma laty, że te koszty wynoszą około 3,4 zł/kg. Zaś od tego czasu ceny środków produkcji wzrosły. Jeszcze poważniejszym problemem jest dzisiaj znalezienie pracowników i opłacenie ich. Dochodzą do tego nowe przepisy w sprawie zatrudniania pomocnika rolnika.
 
Plantatorzy narzekają na system podpisywania umów z odbiorcami, w których ceny ustala się z dnia na dzień, a nie z wyprzedzeniem (jak np. w uprawach tytoniu). Nie ma ceny minimalnej, tylko cena dnia. Podkreślają oni jednocześnie, że nie są zainteresowani sytuacją, kiedy w jednym sezonie ich maliny kosztują 11 zł/kg, a w następnym 2 zł/kg.
 
Za: dziennikwschodni.pl
 
PG
 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSzczyt sezonu jagodowego na Ukrainie
Następny artykułTargi GreenTech w Amsterdamie

5 KOMENTARZE

  1. jak maliny byly po 11 zl to powiedzmy sobie ze to bylo tylko na maline jesienna ktorej w danym roku nie bylo i nie wiem kto na tym zarobil…..

  2. w roku co malina była po 11zł to nie było maliny praktycznie więc o czym mowa… nikt się nie obłowił bo nie miał co urwać więc ta cena tak jakby nic nie znaczyła. Cena 4-6zł to jest przedział w których powinna się znajdować malina w każdym sezonie aby każda ze stron była usatysfakcjonowana! a nie przetwórca zapłaci 2zł a sprzed za 10zł albo i drożej, co to ma być?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.