„Historycznie słaby rok” europejskich winiarzy

Według Międzynarodowej Organizacji Winorośli i Wina (OIV) rok 2017 będzie najgorszym od 56 lat jeśli chodzi o ilość wyprodukowanego trunku - OIV nazywa ten rok "historycznie słabym". Przez wiosenne mrozy i fale upałów  w lecie według pierwszych szacunków światowa produkcja spadnie o 8 procent do 246,7 mln hektolitrów.

Wartość ta odzwierciedla przede wszystkim gwałtowny spadek produkcji europejskich państw – dużych producentów wina. I tak we Włoszech szacuje się, że spadnie ona o 23 procent do 39,3 mln hektolitrów, we Francji o 19 procent do 36,7 mln hl, a w Hiszpanii o 15 procent do 33,5 mln hl.

Znacznie lepiej jest w innych strefach klimatycznych – w Stanach Zjednoczonych produkcja najprawdopodobniej pozostanie na poziomie ubiegłorocznej (choć nie uwzględniono jeszcze wpywu ostatnich pożarów w Kalifornii, które zniszczyły dziesiątki winnic);  w Australii wzrośnie o 6 procent, a w Argentynie aż  o 25 procent.

Swoje szacunki na temat produkcji wina podali również Niemcy. Według OIV spadek produkcji u nich wyniesie 10 procent, według niemieckiego Instytutu Wina znacznie więcej – aż 18 procent, do 7,5 miliona hektolitrów.  Niemcy podkreślają przy tym znaczne regionalne różnice. Kwietniowe mrozy spustoszyły głównie nisko położone winnice – niektórzy winiarze informują o stratach w uprawach sięgających 90 proc.

mp

Źródło: Sueddeutsche.de

 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNowa możliwość zwalczania mszyc
Następny artykułDetal: Ceny jabłek w ostatnim tygodniu października

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.