II Konferencja Truskawkowa w Jasieńcu

Zorganizowana po raz drugi w Jasieńcu Konferencja Truskawkowa odbywa sie przy bardzo wysokiej frekwencji w sali sportowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. W. Witosa. Przed sesją merytoryczną miał wystąpienie poseł Mirosław Maliszewski, przewodniczący Związku Sadowników Rzeczypospolitej.

Jedną z głównych tez jego wystapienia był eksport polskich owoców, zwłaszcza zaś jabłek, na Wschód. Rosja sprowadza z Polski co roku ponad 30% importowanych przez siebie jabłek. Są one bardzo konkurencyjne cenowo dla importowanych z innych krajów UE czy pozostałych regionów świata. Rośnie także ich jakość, a ostatnio zaczęliśmy na tym najważniejszym rynku prowadzić wspartą unijnymi pieniędzmi akcję promującą polskie owoce. Sytuacja sprzyja umacnianiu pozycji polskich jabłek na tym rynku. Wymaga to jednak aktywności z naszej strony. Nie tylko działań w kraju importera (poprawa jakości owoców!), ale także w kraju. Wiele będzie zależeć od warunków zatrudniania pracowników z krajów WNP – niższe koszty ich zatrudnienia są jednym z ważniejszych czynników konkurencyjności naszych owoców i solą w oku naszych konkurentów w Unii i poza nią.

Do tematów Konferencji Truskawkowej w Jasieńcu bedziemy wracali na naszej stronie i w czasopismach Plantpressu.

pg

Related Posts

None found

Poprzedni artykułGrupa Azoty chce nawozić róże w Kenii
Następny artykułPrezes ANR znowelizował przepisy ws. obrotu ziemią

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.