Kolejny krok ukraińskich plantatorów borówki

Borówka wysoka
Borówka wysoka jest dla wielu ukraińskich sadowników atrakcyjną ze względu na opłacalność kulturą. Nie wszyscy jednak mają w dyspozycji podstawowy środek umożliwiający osiąganie optymalnych wyników uprawy. Stąd następny krok w technologii prowadzenia borówki na Ukrainie – uprawa w kontenerach.

Wypraktykowany już w Holandii czy Niemczech sposób zainteresował Ukraińców nie dysponujących odpowiednio kwaśną glebą. Zamiast inwestycji w 500-600 metrów sześciennych kwaśnego podłoża, za sensowne uznali oni przeniesienie krzewów z gruntu do pojemników. Materiał szkółkarski może przez 3-4 lata rosnąć w pojemnikach o pojemności 20-30 litrów. Później jest przesadzany do większych, z 70-80 litrami podłoża. To składa się z torfu wysokiego, włókna kokosowego i perlitu.

Problemem jest ochrona przed mrozem brył korzeniowych borówki – znoszą one nie więcej niż -16°C. Krzewy w pojemnikach można na zimę przenosić do pomieszczeń czy foliowych namiotów lub osłaniać na miejscu, na przykład słomą.

Piotr Grel
za: east-fruit.com

Related Posts

None found

Poprzedni artykułUzbeckie owoce i warzywa – taniej do Rosji
Następny artykułWzrost eksportu marokańskich pomidorów do UE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.