Malina i borówka – jak osiągnąć wysokie plony?

W Polsce z roku na rok zwiększa się powierzchnia uprawy roślin jagodowych, szczególnie borówki wysokiej i maliny. Rosnące zainteresowanie uprawą tych gatunków przez polskich plantatorów spowodowane jest wysoką opłacalnością produkcji oraz dużym zapotrzebowaniem rynku na borówki i maliny. Uzyskanie wysokich plonów na plantacjach jagodowych w dużym stopniu zależy od zaplanowania i zrealizowania strategii produkcji, która powinna uwzględniać szereg czynników determinujących kształtowanie się plonu. Do tych najważniejszych należy wybór odmiany, dobranej pod kątem wymagań klimatyczno-glebowych i oczekiwań odbiorców, odpowiednia agrotechnika (w tym cięcie i nawadnianie), nawożenie oraz ochrona chemiczna.

Odnośnie doboru odmiany, nowe propozycje powinny być możliwie łatwe w produkcji i plenne, a owoce duże i smaczne. Jest to z korzyścią zarówno dla producenta (szybszy zbiór), jak i dla coraz bardziej wymagających konsumentów zarówno w kraju, jak i zagranicą. Dzięki korzystnej koniunkturze dla uprawy borówki i maliny, szczególnie poszukiwane są owoce deserowe o atrakcyjnym wyglądzie, smaku i aromacie.

Aby spełnić oczekiwania konsumentów konieczne jest racjonalne nawożenie oraz ochrona, która ściśle uzależniona jest od technologii produkcji (uprawa w gruncie, pod daszkami lub w tunelu), która ma decydujący wpływ na rozwój roślin oraz warunki wzrostu (temperatura, nasłonecznienie, wilgotność względna powietrza). Dobra strategia ochrony musi uwzględniać te wszystkie zmienne w odniesieniu do zagrożenia ze strony patogenów, ponieważ głównymi czynnikami modyfikującymi występowanie chorób, obok wielkości źródła infekcji oraz podatności odmiany, są warunki atmosferyczne. Jak wiadomo, gnicie owoców jest najczęstszą przyczyną utraty ich jakości w obrocie handlowym. Do porażeń dochodzi w trakcie całego okresu wegetacyjnego, ale szczególnie w okresie intensywnego wzrostu roślin oraz kwitnienia.

Jedną z najgroźniejszych chorób w tym czasie na plantacjach roślin jagodowych jest szara pleśń, powodowana przez grzyb Botrytis cinerea. Zarodniki konidialne tego patogenu infekują wszystkie nadziemne części rośliny w tym rozwijające się kwiaty. Patogen ten jest niebezpieczny również z tego powodu, że efekty wcześniejszych infekcji widoczne są często dopiero na dojrzewających owocach lub w trakcie zbioru. Dla plantatorów najważniejszym celem jest uzyskanie takich owoców, których uprawa jest ekonomicznie uzasadniona. Opłacalności produkcji sprzyja wydłużony okres trwałości pozbiorczej, który umożliwia dostawy owoców do docelowych punktów zbytu (również tych odległych) oraz ekspozycję na półce sklepowej w niezmienionym stanie przez odpowiednio długi czas. Jedynym skutecznym sposobem ochrony roślin i owoców (również w czasie obrotu) przed patogenami wywołującymi liczne choroby grzybowe są terminowo wykonane zabiegi chemiczne. Bez nich nie może być mowy o uzyskaniu wysokiego plonu dobrej jakości. W uzyskaniu dobrych efektów ochrony chemicznej niezbędne jest użycie skutecznych środków ochrony roślin.

Niezastąpionym preparatem, stosowanym z powodzeniem w profesjonalnej produkcji owoców jagodowych jest fungicyd Switch 62,5 WG. Wykazuje on bardzo dobre działanie zapobiegawcze oraz interwencyjne polegające na hamowaniu wzrostu grzybni, gdy doszło już do infekcji w roślinach. Ponadto zawartość dwóch substancji aktywnych z różnych grup chemicznych obniża ryzyko powstawania odporności u patogenów. Fungicyd Switch zarejestrowany jest do zwalczania szarej pleśni, antraknozy oraz zamierania pędów maliny i borówki wysokiej. Stosowanie preparatu Switch w okresie przedzbiorczym pozytywnie wpływa na trwałość owoców w obrocie handlowym, co w przypadku obydwu gatunków ma ogromne znaczenie.

Źródło: materiały firmy Syngenta

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułWzrost cen żywności może być niższy, ale podrożeją owoce
Następny artykułKoreańczycy chcą importować owoce i wieprzowinę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.