Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle

Blisko 30 właścicieli winnic z Polski, Węgier, Słowacji i Czech w najbliższy weekend weźmie udział w siódmej edycji Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle (Podkarpackie) - poinformowała sekretarz Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia Ewa Wawro.

– W ustawionym na jasielskim rynku namiocie wystawienniczym każdy winiarz będzie prezentował swoje produkty oraz region, z którego pochodzi. Będzie też kilka stoisk z akcesoriami i sprzętem potrzebnym do uprawy winorośli oraz wytwarzania win – powiedziała Wawro.
 
Organizowane już po raz siódmy Międzynarodowe Dni Wina są okazją do promocji wina oraz samego Jasła. – To właśnie tutaj w 1984 roku powstała pierwsza profesjonalna winnica w powojennej Polsce, którą założył Roman Myśliwiec – dodała Wawro. – Chcemy pokazać szerokiej publiczności nasze wina. Jest też walor edukacyjny. Osoby, które przychodzą, mają możliwość porozmawiania z winiarzami i np. dowiedzieć się, dlaczego jedno wino lepsze, a inne gorsze, jak można je degustować, jak trzymać kieliszek – podkreśliła.
 
Organizatorem przedsięwzięcia jest samorząd Jasła, a opiekę merytoryczną objęło Stowarzyszenie Winiarzy Podkarpacia.
 
Na Podkarpaciu jest ok. 150 winnic, które liczą od kilku arów do 2-3 hektarów, przy czym przeważają winnice o powierzchni 20-40 arów. W regionie uprawia się winorośl na ok. 70 hektarach, m.in. w okolicach Jasła, Krosna, Strzyżowa i Rzeszowa.
 
Początki uprawy winorośli na obszarze dzisiejszego Podkarpacia sięgają X-XI wieku. O rozpowszechnieniu upraw winorośli w dawnych wiekach świadczą np. lokalne nazwy geograficzne, jak Winna Góra, Winnica czy Winne, szczególnie liczne na pogórzach karpackich. Winiarstwo na tych terenach stopniowo zanikało w XVI i XVII stuleciu, w dużej mierze za sprawą konkurencji win węgierskich, które wówczas zaczęły być masowo przywożone do Polski.
 
Uprawa winorośli powróciła na Podkarpacie w połowie lat 80. ubiegłego wieku.

Źródło:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię