Międzynarodowe spotkanie winiarzy w Jaśle

Przeszło 30 właścicieli winnic z Polski i zagranicy w najbliższy weekend weźmie udział w 12. edycji Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle (Podkarpackie). W trakcie imprezy zostanie też rozstrzygnięty konkurs na najlepsze polskie wino.

– Przez dwa dni na jasielskim rynku zaprezentowane będą wina z Polski oraz m.in. Bułgarii, Chorwacji, Libanu, Serbii, Węgier, Rumunii i Włoch. Zwiedzający, oprócz degustacji będą mogli poznać także dzieje regionów, z których pochodzą poszczególne produkty – powiedziała rzeczniczka jasielskiego magistratu Agata Koba.

Dla zainteresowanych uprawą winorośli oraz turystów będą prezentowane akcesoria i sprzęt służący winiarzom w codziennej pracy. – Zaplanowano również warsztaty winiarskie, koncerty zespołów muzycznych. Zaś Międzynarodowe Dni Wina tradycyjnie rozpocznie korowód uczestników; w sobotę przejdzie on ulicami miasta – zaznaczyła Koba.

Podczas imprezy ogłoszone zostaną wyniki IV Konkursu Win Polskich. – W tym roku o tytuł najlepszego polskiego wina rywalizuje aż 207 win – dodała rzeczniczka.

W trakcie tegorocznych Dni Wina w miejscowym muzeum można będzie obejrzeć wystawę fotograficzną „Winnice w krajobrazie Podkarpacia”. – Nasze miasto odegrało ważną role w najnowszych dziejach polskiego winiarstwa. Właśnie w Jaśle w latach 80. ub. wieku powstała pierwsza profesjonalna winnica w powojennej Polsce – przypomniała Koba.

Natomiast od poniedziałku do środy już po zakończeniu imprezy turyści będą mogli zwiedzać pobliskie winnice. Międzynarodowe spotkanie winiarzy zorganizowali samorząd Jasła i Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy „Vinum pro Cultura”.

Na Podkarpaciu jest blisko 150 winnic, które zajmują łącznie 150 ha. Przeciętne gospodarstwo winiarskie na Podkarpaciu zajmuje 20-30 arów. W regionie przeważają odmiany odporniejsze, sprawdzone w lokalnym klimacie, m.in. seyval blanc, hibernal, bianca, jutrzenka, johanniter na białe wina i rondo, regent, marechal foch i leon millot na czerwone.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułProblemy węgierskich producentów jabłek
Następny artykułNiemcy zapłacą hiszpańskim firmom odszkodowanie za kryzys EHEC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.