Nerwowo przed kampanią zbioru czarnych porzeczek

Wczoraj, 19 czerwca,  obradował zarząd Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnych Porzeczek. Zajmowano się oszacowaniem możliwych do uzyskania w kraju zbiorów czarnych porzeczek, wyliczeniami cen tego surowca umożliwiającymi przeprowadzenie kampanii oraz pojawiającymi się w mediach informacjami na temat planowanych cen skupu i ich wpływem na rynek czarnej porzeczki dla przetwórstwa.
Według opinii członków zarządu KSPCP tegoroczne zbiory czarnej porzeczki wyniosą około 65% ubiegłorocznych; w niektórych regionach mogą być jeszcze niższe. Zdaniem KSPCP skup powinien rozpocząć się ceną powyżej 1 zł/kg i w kolejnych dniach wzrastać z powodu braku owoców. 
 
Plantatorzy z zarządu Stowarzyszenia odnieśli się również do medialnych informacji na temat rzekomych propozycji zakładów przemysłowych określających cenę skupu na 20 groszy za kilogram czarnej porzeczki. KSPCP przypomina, że sam zbiór mechaniczny tych owoców kosztuje powyżej 0,2 zł/kg, zaś koszt produkcji owoców to około 2,4 zł/kg przy plonie 6 t/ha. Zdaniem zarządu stowarzyszenia pojawianie się takich nieoficjalnych informacji i powielanie ich przyczynia się do zamętu na rynku czarnej porzeczki.
 
Za: KSPCP
pg 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułDrogie biura ARiMR
Następny artykułWizyta wiceministra Domagalskiego w Petersburgu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.