Wizyta wiceministra Domagalskiego w Petersburgu

Polska Agencja Prasowa przekazała komunikat Ministerstwa Rozwoju na temat pobytu min. Radosława Domagalskiego w Petersburgu na 20. Międzynarodowym Forum Gospodarczym, które gosciło około 10 tysięcy uczestników ze sfer gospodarczych państw całego świata.
– Chcemy rozwijać współpracę gospodarczą z Rosją niezależnie od uwarunkowań politycznych. Obie strony są zainteresowane wznowieniem dialogu gospodarczego. To były bardzo konstruktywne rozmowy – ocenił wiceminister Radosław Domagalski po spotkaniach ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Aleksiejem Lichaczowem oraz gubernatorem obwodu kaliningradzkiego Nikołajem Cukanowem. Rozmowy o możliwościach współpracy gospodarczej oraz wyzwaniach w relacjach ekonomicznych z Federacją Rosyjską, odbyły się przy okazji Międzynarodowego Forum Gospodarczego w Petersburgu, największego wydarzenia gospodarczego w Rosji. 
 
– Z gubernatorem obwodu kaliningradzkiego odbyłem bardzo konstruktywną rozmowę. Wydaje mi się, że jest po obu stronach sporo dobrych chęci, aby rozwijać polsko-rosyjską współpracę gospodarczą. Zgodziliśmy się, że warto podejmować wspólne działania, aby ta współpraca ekonomiczna układała się jak najlepiej. Atmosfera tej rozmowy była bardzo dobra. Być może zorganizujemy też misję gospodarczą do obwodu kaliningradzkiego – zapowiedział wiceminister Domagalski po spotkaniu z Cukanowem. 
 
Jak wskazał wiceszef resortu, potencjalne obszary współpracy to produkty rolnicze, spożywcze, w których jesteśmy liderami. – Mam nadzieję, że w perspektywie krótszej niż wieloletnia, wrócimy na ten rynek. Możliwości do pogłębiania współpracy jest bardzo wiele, także w sektorze materiałów budowlanych i produktów chemicznych – ocenił. 
 
Wiceminister Domagalski zapewnił, że Polska jest gotowa, by zaproponować rosyjskim partnerom szeroką ofertę produktów spożywczych. Jednocześnie zaznaczył, że sankcje wobec Polski zostały wprowadzone nieco wcześniej niż na pozostałe kraje unijne, w związku z tym zniesienie sankcji nałożonych na kraje unijne niekoniecznie musi być równoznaczne z ich zniesieniem na dostawy produktów spożywczych z Polski. – Musimy o tym pamiętać i podejmować te rozmowy z Rosjanami odpowiednio wcześniej – powiedział wiceminister. 
 
Aleksiej Lichaczow, wiceminister rosyjskiego resortu rozwoju, zaproponował wznowienie skutecznej płaszczyzny współpracy, jaką jest Polsko-Rosyjska Międzyrządowa Komisja ds. Współpracy Gospodarczej. Wiceminister Domagalski zadeklarował chęć sfinalizowania prac związanych z powołaniem polskiego przewodniczącego komisji.
 
Wiceminister Domagalski w rozmowie z Lichaczowem poruszył ważne dla Polski kwestie związane z dostępem polskich owoców i warzyw do rosyjskiego rynku. Ministrowie wskazali także na potrzebę kontynuowania rozmów dotyczących współpracy w sektorze lotnictwa. Obaj ministrowie uczestniczyli w panelu dotyczącym narodowych systemów wsparcia eksportu. Przy tej okazji rozmawiali o perspektywach współpracy instytucji odpowiedzialnych za udzielanie kredytów eksportowych. 
 
W Forum Gospodarczym w Petersburgu wzięło udział wielu przedstawicieli rządów i administracji publicznej z krajów UE oraz różnych agencji rządowych. 
za: 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNerwowo przed kampanią zbioru czarnych porzeczek
Następny artykułTragiczne skutki burzy pod Grójcem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.