Odkrycie Ukrainy

Borówka wysoka
Na minionym Global Berry Congress w Amsterdamie obecna była po raz pierwszy reprezentacja Ukrainy. Nasz wschodni sąsiad budzi spore zainteresowanie w branży, i nie bez powodu. Tempo przyrostu produkcji owoców jagodowych na Ukrainie jest warte odnotowania.

Jeszcze dwa lata temu można było w ukraińskich mediach branżowych znaleźć radosne newsy, że produkcja borówki wysokiej w kraju przewyższa zbiory leśnych jagód. Zeszłoroczne (z początków roku) prognozy o możliwościach produkcji i eksportu borówki sami specjaliści ukraińscy często uważali za nadmiernie optymistyczne. Po sezonie okazało się, że plantatorzy zbliżyli się do poziomów, jaki przewidywano do osiągnięcia za lat pięć.

W Amsterdamie przedstawicielka Rabobanku stwierdziła, że Ukraina wychodzi na trzecie miejsce w w świecie w dynamice wzrostów eksportu owoców borówki wysokiej. Sięga on 60% rocznie. Przed nią już tylko Peru i Portugalia. W bieżącym roku – według A. Yarmaka (FAO) eksport ten może sięgnąć 5 tys. ton.

Rozwojowi eksportu ukraińskich jagód sprzyja silny i stabilny wzrost konsumpcji tych owoców w Europie, gdzie jest najwyższy na świecie i sięga 7%.

Na najbardziej chłonnym niemieckim rynku popyt również stale rośnie – już 40% niemieckich gospodarstw domowych regularnie zaopatruje się w te owoce. Z Łucka (zachodnia Ukraina) jest do Berlina bliżej (ok. 1000 km) niż z Portugalii (3 tys. km). Biorąc pod uwagę terminy dojrzewania owoców na ukraińskich plantacjach perspektywicznym rynkiem dla nich może stać się Bliski Wschód, gdzie zresztą ceny są wyższe niż w Europie.

Źródło: east-fruit.com ( Opracowanie sad24.pl )

 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułWiększe korzyści dla ubezpieczonych
Następny artykułKomunikat Jagodowy nr 2/2019 – zalecenia PROCAM 26.03.2019 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.