Sawicki: brak zorganizowanych działań producentów owoców miękkich

Spotkanie z protestującymi rolnikami
Minister rolnictwa Marek Sawicki spotkał się z  przedstawicielami protestujących producentów owoców miękkich. Manifestację zorganizował NSZZ RI Solidarność.

– Zawsze chętnie rozmawiam z rolnikami i dziś także się z nimi spotkałem – poinformował dziennikarzy minister po rozmowach z protestującymi. – Przedstawiłem takie same propozycję, jak w zeszłym tygodniu, tzn. przeznaczenia 30 mln zł na pomoc de minimis – powiedział Sawicki

Minister zwrócił jednak uwagę na odmienną sytuację w Polsce i w innych krajach unijnych. – W krajach południowej Europy to organizacje rolnicze zwróciły się do Komisji Europejskiej o pomoc na rynku owoców pestkowych, a w Polsce to minister występował – podkreślił szef resortu rolnictwa akcentując brak działań przedstawicieli organizacji rolniczych na forum europejskim, a w szczególności tych, które należą do COPA COGECA.

Minister przypomniał, że na 200 tysięcy producentów tylko 1756 z nich (niecały 1 %) jest zorganizowanych i przez to trudno mówić o takich możliwościach wycofania produktu z rynku, z jakimi możemy mieć do czynienia w odniesieniu do producentów moreli z krajów południowej Europy.

Natomiast za niedopuszczalną sytuację uznał minister nieudolność, czy wręcz niechęć podejmowania działań w sprawie ewentualnej zmowy cenowej na rynku porzeczki czarnej i wiśni przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Szef resortu rolnictwa zapowiedział przedstawienie tej sytuacji premierowi podczas posiedzenia rządu, gdyż nie jest to pierwszy taki przypadek w odniesieniu do rynku rolnego.

Źródło: MRiRW

Related Posts

None found

Poprzedni artykułRosja: wkrótce możliwy zakaz importu owoców z UE, w tym z Polski
Następny artykułDzień Ogórka Gruntowego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.