Dzień Ogórka Gruntowego

W sobotę 26 lipca producenci i przetwórcy ogórków spotkali się na zorganizowanym przez firmę Bayer CropScience Vegetable Seeds (Nunhems) i Grupę Producentów Warzyw Chrobry z Kłecka (woj. wielkopolskie) Dniu Ogórka Gruntowego.
W części wykładowej spotkania Izabela Kaczyńska (BCS Vegetable Seeds) omówiła rozwój produkcji ogórka gruntowego w Niemczech i perspektywy jego uprawy w Polsce. Kolejny prelegent – doradca rolny Robert Guzik mówił o monitoringu plantacji  jako klucza do sukcesu w produkcji ogórków gruntowych, natomiast możliwości zwalczania chorób tego gatunku produktami Bayer CropScience przybliżyła przybyłym producentom Katarzyna Gładka. 
Oprócz wykładów przygotowano również prezentację partenokarpnych odmian ogórka oraz pokaz zbioru owoców w systemie samolotowym na plantacji jednego z członków grupy Chrobry. Uczestnicy Dnia Ogórka dyskutowali tam również szeroko o zastosowanej technologii uprawy z użyciem fertygacji i ściółkowania rzędów czarną folią. 
W czasie sobotniego spotkania można było przyjrzeć się również organizacji odbioru i przygotowania ogórków do sprzedaży (obejmującego sortowanie, pakowanie i schładzanie towaru) w siedzibie grupy Chrobry. Było to szczególnie ciekawe z punktu widzenia producentów, gdyż jak wielokrotnie podkreślał prezes grupy Krzysztof Kłosin „płacą tylko ogórki małe, ale aby je drogo sprzedać, trzeba je najpierw precyzyjnie oddzielić z całego plonu. Jednak profesjonalna sortownia ogórków to inwestycja, której kosztów nie jest w stanie pokryć indywidualny producent, między innymi dlatego konieczne jest łączenie się w grupy”.

W sortowni ogórków

Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii.

Tekst i fot. A. Czerwińska-Nowak

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSawicki: brak zorganizowanych działań producentów owoców miękkich
Następny artykułŚrodki ochrony roślin z rejestracją do szkółek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.