Spotkanie winiarzy z ministrem rolnictwa

W środę, 23 października minister Stanisław Kalemba spotkał się z przedstawicielami branży winiarskiej w Polsce.

W czasie prawie trzygodzinnych rozmów obie strony omówiły główne zagadnienia dotyczące działalności tej branży. Środowisko winiarskie przedstawiło swoje pomysły i propozycje, które – ich zdaniem – pozwoliłyby na szybki rozwój tej gałęzi produkcji. Przedstawiciele środowiska winiarskiego zwrócili uwagę na to, że „winiarstwo mogłoby się stać oczkiem w głowie” resortu rolnictwa, ponieważ drzemią w nim wielkie możliwości.

Minister Kalemba zapewnił, że resort ze swej strony chce rozwoju tej gałęzi produkcji w jak największym stopniu. – Winiarstwo powinno być ważną dziedziną gospodarki na wsi. To wielka szansa dla Polski – powiedział szef resortu, wskazując na długą polską tradycję uprawy winnej latorośli. Innym powodem, dla którego warto inwestować w tę uprawę są dobre warunki klimatyczne zwłaszcza w południowym pasie kraju. Te – zdaniem winiarzy – pozwalają na ich porównanie nawet do terenów słynącej ze swoich produktów Nadrenii.

Minister Kalemba zachęcił w związku z tym przybyłych na spotkanie przedstawicieli branży do zapoznania się z programem inwestycji w małe gospodarstwa rolne, który jest przewidziany w ramach Wspólnej Polityki Rolnej w ramach budżetu UE na lata 2014-2020.

Goście ministra zostali poinformowani o tym, że 22 października odbyło się na posiedzeniu sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie Ustawy o rynku wina. Ustawa zawiera wiele uproszczeń, które mają pomóc w rozwijaniu branży winiarskiej, a podpisu prezydenta Bronisława Komorowskiego pod nią można się spodziewać jeszcze przed końcem roku.

Obie strony zgodziły się też w czasie spotkania, że potrzebne jest ujednolicenie przepisów dotyczących kontrolowania i funkcjonowania gospodarstw zajmujących się uprawą winorośli.

Minister Kalemba zaproponował, by przedstawiciele tej branży zwracali się ze swoimi problemami i propozycjami do zespołu międzyresortowego, który – z inicjatywy Ministerstwa Rolnictwa – wkrótce, wspólnie ze Związkiem Województw, powinien zainicjować swoje działanie. Do zadań zespołu ma należeć m.in. rozpatrywanie kwestii związanych z wyrobem i funkcjonowaniem na rynku wyrobów regionalnych.

Winiarze, jako jeden ze swoich głównych postulatów przedstawili bowiem chęć nadania na etykietach swoich wyrobom „charakteru regionalnego”, które mogłoby być sprzedawane na rynku lokalnym.

W czasie spotkania zapadła również decyzja o rozpoczęciu jak najszybszych, wspólnych prac Resortu i branży winiarskiej w celu określenia i wypracowania metodyki ochrony uprawy winnej latorośli.

Przedstawicielstwo Agencji Rynku Rolnego poinformowało z kolei, że w najbliższych miesiącach powinna ruszyć tworzona w Agencji platforma handlowa, na której osoby z branży winiarskiej będą mogły udostępniać informacje o swoich produktach. ARR tworzy również system, który pozwoli m.in. właścicielom gospodarstw na wypełnianie wniosków elektronicznych, ułatwiając im tym samym prowadzenie działalności w części związanej z jej dokumentacją.

Minister Kalemba, podsumowując spotkanie, podkreślił, że Ministerstwo wraz z przedstawicielami branży winiarskiej, którzy są „pasjonatami”, powinno wspólnie znaleźć formułę oraz mocne argumenty, które przekonają Ministerstwo Finansów o potrzebie wprowadzenia zmian podatkowych ułatwiających rozwój branży, stoją bowiem przed nią wielkie możliwości.

Źródło: MRiRW

Related Posts

None found

Poprzedni artykułWystawa poświęcona dawnemu rolnictwu w Pieninach
Następny artykułPiS zgłosiło pięć poprawek do projektu budżetu dot. rolnictwa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.