Teleskopowy system uprawy na podwójnej rynnie

Uprawa truskawek na wszelkiego rodzaju rusztowaniach to już sprawdzony sposób produkcji wysokiej jakości owoców. O zaletach takiego systemu przekonali się nie tylko producenci z Europy Zachodniej, gdzie od kilku lat jest on z powodzeniem stosowany. Rozwiązanie to wprowadzane jest w coraz większej liczbie gospodarstw ukierunkowanych na produkcję truskawek, także w Polsce.

Systemy rynien – wykonanych własnym sumptem lub firmowych – widać zarówno w tunelach foliowych, jak i pod lekkimi daszkami. Standardowo są to rusztowania wykonane z różnego rodzaju rur, na których powstaje konstrukcja podtrzymująca worki uprawowe wypełnione podłożem lub różnorodne pojemniki. Zastosowanie rynien pozwala na uzyskanie wyższych plonów, daje możliwość sterowania uprawą oraz uniezależnia ją od warunków pogodowych i stanowiska.

Podczas warsztatów „Owoce jagodowe w tunelach” zorganizowanych w sierpniu w Nowym Przybojewie k. Czerwińska przez Haygrove Poland producenci mogli zapoznać się z najnowszą technologią uprawy truskawek, jaką jest teleskopowy system uprawy na podwójnej rynnie (fot. 1). Podwójna rynna, podobnie jak pojedyncza, pozwala na równe ułożenie worków uprawowych wypełnionych substratem, a siatka zamontowana pomiędzy rynnami (fot. 2) umożliwia swobodny przepływ powietrza i zapobiega pleśnieniu owoców. Zdaniem Leszka Sawickiego, prezesa firmy Haygrove Poland, system uprawy na podwójnej rynnie daje możliwość posadzenia większej liczby roślin na danej powierzchni tunelu, a zamiast 6 rzędów stołów pojedynczych można wstawić 4 rynny podwójne, czyli w sumie 8 rzędów roślin (30% więcej roślin na tej samej powierzchni). Pozwala to na uzyskanie wyższych plonów z jednostki powierzchni.

Fot. 1. Teleskopowy system uprawy na podwójnej rynnie

Fot. 2. Pomiędzy rynnami znajduje się przewiewna siatka

Zaletą systemu teleskopowego jest możliwość opuszczania i podnoszenia konstrukcji (fot. 3) w zależności od potrzeb. Do wykonania tej czynności niezbędny jest zespół sprawnych operatorów, pracę tę mogą wykonywać również kobiety. Zmechanizowanie tego procesu jest możliwe dzięki zamontowaniu specjalnie skonstruowanych wyciągarek. Opuszczenie rynien tuż nad powierzchnię ziemi na czas wzrostu roślin jest wskazane i nie powoduje opóźnienia wegetacji. Dla przyspieszenia uprawy, na opuszczoną konstrukcję można założyć dodatkowo folię lub agrowłókninę w formie tunelu. Słupki, na których opiera się system, w okresie, gdy rynny są opuszczone, można z łatwością zdemontować, aby nie utrudniały pracy podczas pielęgnacji i zabiegów ochrony. W czasie wzrostu i dojrzewania owoców oraz zbioru rynnę dobrze jest podnieść do góry, co ułatwi pracę osobom zbierającym.

Fot. 3. Łatwe opuszczanie i podnoszenie systemu zapewniają wyciągarki

Dorota Łabanowska-Bury
Fot. 1-3 D. Łabanowska-Bury

Related Posts

None found

Poprzedni artykułZbiory jabłek w Chile
Następny artykułARiMR rozesłał do rolników broszurę o zasadach wzajemnej zgodności

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.