Wzrost eksportu gruzińskiego wina

Winobranie
W przeciwieństwie do uprawy orzechów laskowych, które w ostatnim roku zawiodły gruzińskich sadowników i handlowców (Gruzini nie zarobili na orzechach) posłałem news o tym 4 lutego), w produkcji i eksporcie wina notują oni w ostatnich miesiącach widoczne wzrosty.

W dwóch pierwszych miesiącach tego roku Gruzja wyeksportowała do 32 krajów 12,2 mln butelek wina. To wzrost o 13% licząc rok do roku (rdr). W sumie na napojach alkoholowych (oprócz wina – koniak i czacza, odpowiednik grappy) kraj ten zarobił w styczniu i lutym bieżącego roku 43,6 mln USD.

W tym sukcesie jest „polski akcent”. Co prawda największym importerem gruzińskiego wina pozostaje niezagrożona Rosja (w dwa miesiące 2019 r. prawie 8,7 mln butelek , a drugie miejsce przypada Ukrainie (prawie 980 tys. butelek), to trzecie miejsce przypada Polsce z importem 628 tys. butelek. Wyprzedzamy nie byle jaki rynek – chiński – ale niewiele, bo tylko o około 28 tysięcy butelek.

Nasz kraj jest zaliczany wraz z USA i Chinami do rynków strategicznych. Import win z Gruzji wzrósł w Polsce w styczniu-lutym o 42% rdr.

za: agenda.ge

Piotr Grel

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię