Zobacz zanim posadzisz

Pod takim hasłem w Gospodarstwie Ogrodniczo-Szkółkarskim Agronom Berries zlokalizowanym w Zienkach (gm. Sosnowica) we wschodniej Polsce (Lubelszczyzna) 8 sierpnia br. odbyło się plenerowe spotkanie z producentami truskawek, malin, jeżyn. 
Było ono okazją do obejrzenia gospodarstwa, które łącznie zajmuje 600 ha. 
W Agronom Berries równolegle odbywa się produkcja materiału szkółkarskiego (Agronom Plants)oraz produkcja wysokiej jakości owoców na rynek świeżych owoców (Agronom Fruits). Dzięki dość dużej powierzchni gospodarstwa, plantacje mateczne znajdują się w znacznej odległości od upraw owocujących, a dodatkowo – ze względów fitosanitarnych – te same maszyny nie są wykorzystywane do pracy na obu rodzajach plantacji. 
 
Paweł Dąbrowski, właściciel gospodarstwa, informował zgromadzonych producentów: wiedza płynąca z kilkunastoletniej produkcji owoców deserowych daje nam o wiele szersze spojrzenie na produkcję szkółkarską. Wiemy, jak ważny przy produkcji wysokiej jakości owoców jest materiał nasadzeniowy oraz jakie cechy powinien spełniać. Dlatego wychodząc naprzeciw rosnącym wymaganiom klientów staramy się wprowadzać nowe technologie i stale pogłębiać naszą wiedzę uczestnicząc w wielu konferencjach na całym świecie. 
 
Od dwóch lat Agronom Berries uczestniczy czynnie w targach Fruit Logistica w Berlinie, gdzie oferuje zarówno rośliny jak i owoce. Jak dotychczas materiał szkółkarski produkowany w Agronom Berries doceniło już wielu odbiorców z południa Europy, m.in. z Włoch oraz Grecji, a także wielu krajowych odbiorców. Mogą oni tutaj kupić nie tylko rynkowe standardy, lecz także szereg nowości tak w zakresie odmian truskawek, jak i malin czy jeżyn. 
Podczas spotkania można było zobaczyć produkcję sadzonek truskawek, głównie odmian powtarzających owocowanie ('San Andreas', 'Monterey', 'Portola', 'Albion') oraz owocujących w tradycyjnym terminie ('Honeoye', 'Elsanta', 'Senga Sengana', a także nowsze kreacje: 'Vibrant' i 'Elegance'). Większość tych odmian była przez ostatnie sezony testowana w produkcji na plantacjach produkcyjnych w polu i pod osłonami. W gospodarstwie w ciągu ostatnich 3 lat przybyło tuneli foliowych, w których produkcja odbywa się na rynnach uprawowych. 

Tunele także bardzo dobrze sprawdzają się w produkcji malin i jeżyn. Wśród najnowszych odmian maliny szkółka oferuje m.in. 'Sokolicę', 'Radziejową', 'Laszkę' i 'Benefis', a także w ofercie już są dwie super-nowości polskiej hodowli – 'Polonez' i 'Poema't. Przetestowane w uprawie w Zienkach są jeżyny 'Polar' i 'Brzezina', których sadzonki firma ma także w ofercie.  

Od kilku lat w Agronom Berries uprawiane są także borówki, ale – jak twierdzi P. Dąbrowski – za ich uprawę wzięliśmy się o 10 lat za późno … W szkółce można kupić materiał nasadzeniowy większości odmian uprawianych w kraju, wczesnych, m.in.: 'Earliblue', 'Duke', 'Chanticleer', aż po najpóźniejsze – 'Chandler', 'Darrow', 'Elliot'. 

Podczas spotkania można było także zapoznać się z ofertą maszyn wykorzystywanych w produkcji owoców jak deszczownie, ciągniki, maszyny ścielące słomę czy kombajn do zbioru malin serskiej produkcji. Swoją ofertę tuneli foliowych zaprezentowała także firma Pro-Tech. 

Zapraszamy także do obejrzenia galerii zdjęć
 
tekst i zdjęcia: Dorota Łabanowska-Bury

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPepper Cafe – 2015
Następny artykułLipcowe szkody

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.