Jak kupić działkę rekreacyjną?

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Działka rekreacyjna
Swobodny dostęp do zieleni i możliwość obcowania z przyrodą to luksus, który coraz bardziej doceniamy. Własny ogródek działkowy - miejsce, gdzie można odpocząć od miejskiego zgiełku, to marzenie coraz większej grupy osób bez względu na wiek. ROD, czyli Rodzinne Ogródki Działkowe, można wciąż znaleźć w wielu większych i mniejszych miastach, a z ich zakupem nie zawsze warto czekać do emerytury. Jakich formalności trzeba dopełnić, by stać się szczęśliwym posiadaczem ogródka działkowego?

Co to właściwie jest ROD?

Rodzinne Ogrody Działkowe (ROD) należą do Polskiego Związku Działkowców (PZD). W naszym kraju działa teraz prawie 5 tysięcy takich ogrodów, które zajmują łączną powierzchnię niemal 44 tysięcy hektarów. Przekłada się to na około 966 tysięcy działek. Każda z parceli przydzielana jest rodzinie. Zakładając, że przeciętnie składa się ona z 4 osób, z ogródków działkowych w Polsce korzystają nawet 4 miliony osób.

Administratorem ROD bardzo często są spółdzielnie mieszkaniowe. Zarząd działkowców jest jednak niezależny i decyduje o sprawach ogrodu na walnych zebraniach. Jest to ważne, ponieważ na nich procedowane jest nabycie praw działkowca przez nowych członków wspólnoty. Właśnie dlatego, jeśli jesteśmy zainteresowani konkretną działką, warto poszukać kontaktu z miejscowym zarządem ROD.

Oczywiście działkę będącą częścią ROD może także zbyć sam właściciel parceli. Wymaga to spisania umowy przeniesienia praw własności lub dzierżawy. Sama sprzedaż praw do nieruchomości nie wymaga zgody zarządu, nowy działkowiec wchodzi jednak tym samym do wspólnoty, co niesie za sobą określone prawa i obowiązki.

Jak zdobyć własną działkę ROD?

Ogłoszeń o sprzedaży działek możemy szukać w prasie lokalnej, na tablicach ogłoszeniowych przy zarządzie ROD oraz oczywiście w internecie. Duże portale z ogłoszeniami takie jak Nieruchomosci-online.pl zbierają sporo tego typu ofert. Dzięki prostemu filtrowaniu ogłoszeń możemy szybko sprawdzić, czy ktoś sprzedaje swój ogródek w okolicy, która nas interesuje.Na przykład pod tym adresem można znaleźć oferty działek rekreacyjnych z Warszawy.

Nim jednak zaczniemy szukać ofert sprzedaży, warto wybrać się na spacer do ogrodu, w którym chcielibyśmy gospodarować na własnej działce. W czasie takiej wycieczki możemy sprawdzić, które parcele są wolne lub zaniedbane. Dodatkowo może być to okazja do rozmowy z członkiem zarządu, który będzie miał dla nas najbardziej aktualne informacje.

W czasie wizyty w biurze ROD warto wpisać się też na listę oczekujących na działkę, dzięki czemu informacja o wolnych parcelach dotrze bezpośrednio do nas.

Jak wspominaliśmy, wraz z prawem własności lub dzierżawy uzyskuje się status działkowca. Przywilej ten łączy się z obowiązkiem przestrzegania miejscowego regulaminu i uiszczania opłat ogrodowych i składek członkowskich. Co ciekawe w wielu ROD, aby uzyskać prawo do zagospodarowania działki, należy zdać egzamin ze znajomości zasad obowiązujących w ogrodzie. Choć często jest to formalność, zarządcy zwykle bardzo poważnie podchodzą do norm bezpieczeństwa na terenie ROD.

Co jeszcze warto wiedzieć o ogródkach działkowych?

Średnie ceny działek w różnych regionach Polski potrafią się od siebie mocno różnić. W ogrodach położonych w pobliżu dużych miast parcele są droższe niż w mniejszych miejscowościach. Warto podkreślić, że ogródki w małych miasteczkach są często nie tylko bardziej przystępne cenowo, ale i bardziej malownicze. Najpopularniejsze lokalizacje mają działki położone w sąsiedztwie lasów, jezior lub rzek. Takie miejsca nie tylko są piękne, ale i dają szansę na przyjemny, aktywny wypoczynek.

Rozważając kupno działki, trzeba pamiętać, że nie każdy może zostać jej właścicielem. Prawo dzierżawy lub własności przysługuje tylko osobom pełnoletnim, które posiadają meldunek w Polsce. Działka dzierżawiona jest na prawie spółdzielczym, a to oznacza, że nawet jej właściciel nie ma prawa do gruntu, na którym gospodaruje. Parcele należą do ROD, a prawo własności oznacza w tym wypadku prawo do użytkowania i swobodnego dysponowania swoim fragmentem ogrodu.

Sprzedaż działki odbywa się najczęściej na zasadzie przeniesienia prawa do użytkowania. Na wydzielonym kawałku gruntu możemy też gospodarować dzięki prawu do dzierżawy. W tym przypadku umowę podpisujemy z zarządem ROD.

Warto pamiętać, że jeśli grunt nie należy do działkowca, nawet jeśli gospodaruje na nim wiele lat, to działka nie podlega w Polsce prawu dziedziczenia. Prócz tego realną własnością osoby użytkującej parcele są rośliny, które na niej uprawia i zabudowa, jaką zdecyduje się tam postawić. W ogrodach działkowych ROD najczęściej powstają altany lub niewielkie domki letniskowe. Nieruchomości tego typu podnoszą wartość ogródka mogą być sprzedane wraz z prawem do gospodarowania nim.

Sam akt kupna działki nie wymaga dopełnienia wielu formalności. Wystarczy porozumienie cywilnoprawne poświadczone dowodem osobistym i zaświadczeniem o zameldowaniu. Niektóre zarządy ROD wymagają od swoich potencjalnych członków rekomendacji innego działkowca.

Ceny działek

Jak wspominaliśmy cena działki ROD różni się znacznie w zależności od jej wielkości, lokalizacji i walorów rekreacyjnych. To jednak nie są jedyne czynniki, jakie decydują o jej wartości. W zależności od tego, czy sprzedaż polega na przeniesieniu praw, czy też dzierżawie, ostateczne ceny mogą się wahać od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na wycenę ma również wpływ stan parceli. Zadbana działka z zabudową z pewnością będzie kosztowała więcej niż pusty kawałek gruntu do zagospodarowania. Więcej o czynnikach wpływających na wycenę takich działek można przeczytać w tym artykule.

Co ważne cenę ofertową można negocjować bez względu na to, czy drugą stroną transakcji jest zarząd ROD, czy osoba prywatna. W niektórych sytuacjach sprzedającym zależy na czasie lub administratorzy szukają osób chętnych do zagospodarowania od dawna pustych działek – w takich warunkach znacznie łatwiej o lepsza cenę.

Proces kupna działki nie różni się mocno od zakupu innego rodzaju nieruchomości. Pierwszym krokiem jest przejrzenie ogłoszeń i znalezienie odpowiedniej parceli. Warto wówczas poznać wszystkie istotne cechy oraz wartość terenu, a jeśli oferta nam odpowiada, dokonujemy zakupu. Jedyną ważną różnicą jest to, że na mocy umowy z poprzednim właścicielem lub zarządcą nie zyskujemy prawa do własności gruntu. Sprzedawane jest jedynie prawo do użytkowania lub dzierżawy działki wraz z istniejącą na niej roślinnością i zabudową.

Artykuł sponsorowany

Related Posts

None found

Poprzedni artykułBruksela zmienia zdanie? Przecieki o cłach na zboża z Rosji i Białorusi
Następny artykułAktualne zalecenia w ochronie przed parchem jabłoni – 21.03.2024

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.