Jak oświetlić rośliny w ogrodzie

Materiał Partnera
Ogród przyjazny owadom zapylającym
Coraz więcej uwagi przykłada się do bioróżnorodności w ogrodach, co sprzyja m.in. owadom zapylającym fot. I. Sprzączka
Piękny ogród musi być przede wszystkim perfekcyjnie zaplanowany. Należy wprowadzić do niego wyselekcjonowane rośliny, wpisujące się w specyfikę miejsca oraz upodobania właścicieli. Oprócz tego warto także zadbać o właściwe oświetlenie całego terenu, które dodatkowo podkreśli walory estetyczne przestrzeni.

Jakie lampy użyć do oświetlenia roślin w ogrodzie? Jak rozmieścić punkty świetlne, by uzyskać spektakularne rezultaty? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

Oświetlenie roślin w ogrodzie – do czego się przydaje?

Oświetlenie w ogrodzie najczęściej spełnia funkcje typowo praktyczne. Lampy zapewniają swobodę i bezpieczeństwo podczas przemieszczania się, a także tworzą miejsce do przyjemnej rekreacji na tarasie lub balkonie po zapadnięciu zmroku.
Nowoczesne rozwiązania oświetleniowe to jednak znacznie więcej. Coraz częściej lampy na terenie posesji służą nie tylko do celów praktycznych, ale też przydają się do udekorowania ogrodu i dopełnienia całościowej aranżacji. Przy ich pomocy da się doświetlić kącik rekreacyjny, elementy architektury, a także rośliny, które zyskują zupełnie nowy wygląd i ozdobność w nocnym ogrodzie.

Jakie lampy do oświetlenia roślin?

W ogrodach stosuje się mocno zróżnicowane oprawy oświetleniowe, których szeroki wybór można znaleźć choćby na stronie Lampy.it. Jakich produktów używać do doświetlania dekoracyjnego roślin? Najczęściej stawia się na:
• lampy na słupku,
• lampy wpuszczane w grunt,
• latarenki,
• kinkiety ogrodowe,
• reflektory.

Pierwsze dwa rodzaje montuje się w podłożu (np. na trawniku lub rabatce), by efektownie podświetlić od dołu rozmaite okazy. Pozostałe lampy natomiast najczęściej przytwierdza się do elewacji budynku, by doświetlały cały ogród.

Lampy ogrodowe do podświetlania roślin można również podzielić ze względu na typ zasilania. Stosuje się oświetlenie podłączone do domowej sieci energetycznej – niezawodne i zapewniające komfort oświetleniowy w ogrodzie. Innym rozwiązaniem są lampy solarne, które wytwarzają energię elektryczną ze zmagazynowanej energii słonecznej. W ich przypadku ilość światła jest jednak mniejsza i uzależniona od warunków pogodowych.

Oprawy i źródła światła do ogrodu

Każda lampa ustawiona w ogrodzie w otwartej przestrzeni musi być dostosowana do pracy w trudnych warunkach. Dlatego też należy wybierać wyłącznie rozwiązania o wysokim współczynniku ochrony IP. Jeśli chce się zachować komfort i bezpieczeństwo korzystania z oświetlenia w ogrodzie, wszystkie lampy powinny mieć poziom wodoszczelności nie niższy niż IP65.
W ogrodach coraz chętniej stosuje się nowoczesne żarówki LED. Są energooszczędne i długowieczne, a przy tym gwarantują olbrzymią swobodę oświetleniową – emitują światło w wielu kolorach i temperaturach barwowych, a modele inteligentne pozwalają na niemal dowolne modyfikowanie parametrów światła, by idealnie dopasować aranżację świetlną do bieżących potrzeb.
W ogrodach nowoczesnych większość osób zwraca się w stronę chłodniejszych tonów światła. W romantycznych aranżacjach klasycznych i retro lepiej sprawdza się ciepłe oświetlenie. Dobór konkretnych produktów powinien jednak wynikać z charakterystyki konkretnej aranżacji.

Typy oświetlenia roślin w ogrodzie

Oświetlenie w ogrodzie trzeba dopasować do typu aranżacji oraz rodzaju roślin do podświetlenia. Zupełnie inaczej doświetla się wysokie drzewa, krzewy i rabatki kwiatowe. Większe rośliny szczególnie chętnie podświetla się od dołu (słupki, reflektory, lampy gruntowe), co pozwala stworzyć efektowną grę świateł i cieni. W ten sposób można oświetlać pojedyncze okazy lub grupy roślin ogrodowych.
Inną opcją na ciekawe oświetlenie roślin jest stworzenie efektu księżycowej poświaty, tworzonej dzięki lampom doświetlającym od góry korony drzew lub wyższe krzewy. Jeśli zastosuje się mocno rozproszone światło, da się stworzyć efekt cieniowania. Chętnie wykorzystuje się tę metodę przy wysokich roślinach, za którymi znajduje się gładka ściana. To właśnie na niej pojawiają się efektowne cienie, rzucane przez punktowo podświetlone rośliny.
Jeśli natomiast w ogrodowej przestrzeni wykorzysta się większą liczbę opraw o zróżnicowanym natężeniu i mocnym rozproszeniu światła, da się zbudować efekt romantycznego rozmycia planów. Tak buduje się przyjemny nastrój, wprost idealny do wypoczynku wieczorową porą.

Nowoczesne sposoby na oświetlenie ogrodu

Nowoczesny ogród wymaga ciekawego oświetlenia, które będzie nie tylko praktyczne, ale też estetyczne. Dzięki temu, korzystanie z przydomowej przestrzeni rekreacyjnej również po zapadnięciu ciemności jest prawdziwą przyjemnością dla wszystkich domowników i zaproszonych przez nich gości.

Materiał Partnera

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPrzyłapani na gorącym uczynku. Greckie truskawki miały udawać polskie [Zdjęcia]
Następny artykułOgórek gruntowy – Zeszyt Uprawowy NOWOŚĆ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.