Jak polepszyć jakość ziemi w ogrodzie? O nawożeniu ziemi ogrodowej

Materiał Partnera Leroy Merlin
Ziemia ogrodowa
Ziemia ogrodowa ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój roślin. Gleba dobrej klasy zapewni im właściwe warunki do wzrostu i sprawi, że plony dojrzeją szybciej. Co więcej, może ona także pozytywnie wpłynąć na smak warzyw i owoców. Jak zatem polepszyć jakość ziemi ogrodowej? To proste – wystarczy tylko sięgnąć po sprawdzone nawozy oraz odżywki!

Niewłaściwa ziemia ogrodowa pogarsza plony

Ziemia ogrodowa odgrywa bardzo ważną rolę. Dzięki niej rośliny mogą wykształcać rozbudowany system korzeniowy, za pośrednictwem którego pobierają składniki mineralne, niezbędne im do prawidłowego rozwoju. Gleba w naturalny sposób magazynuje wodę i wyrównuje poziom wilgoci. Dzięki temu rośliny mogą przetrwać zarówno ulewę, jak i przejściową suszę.

Aby rośliny mogły dobrze plonować, ziemia ogrodowa musi być odpowiednio wysokiej jakości. Jest to ważne, ponieważ wyjałowiona gleba stanie się przyczyną wielu problemów, takich jak powolne kiełkowanie i wzrost, a także niezbyt obfite plony.

Na szczęście tych problemów można skutecznie uniknąć, stosując odpowiednio dobrane nawozy. Użyźnią one nawet niezbyt urodzajną ziemię ogrodową, wzbogacą ją o cenne składniki mineralne. Dzięki odpowiednim preparatom można także uzyskać pożądany współczynnik pH gleby.

Wyjałowiona ziemia ogrodowa – jak ją użyźnić?

Proces użyźniania ziemi nie jest skomplikowany, ale wymaga cierpliwości. Bez względu na rodzaj stosowanego nawozu, na efekty trzeba zaczekać. Potrzeba czasu, aby składniki odżywcze przeniknęły do gleby. Czym ją zatem nawozić?

Naturalny obornik na ratunek!

Podstawową metodą na użyźnienie gleby jest zastosowanie nawozów organicznych. Do tej grupy zaliczają się przede wszystkim oborniki bydlęcy, koński oraz kurzy. Są one niezwykle zasobne w minerały oraz składniki odżywcze, takie jak:

  • azot,
  • fosfor,
  • potas,
  • wapń,
  • magnez.

Obornik i kompost są również źródłami mikroelementów oraz pożytecznych bakterii, które pozytywnie wpływają na rozwój roślin. Dzięki organicznym nawozom można bardzo szybko nadać ziemi pożądane właściwości.

Niestety zarówno obornik, jak i kompost, są dla większości osób trudno dostępne, poza tym wydzielają nieprzyjemny odór. Nie oznacza to jednak, że należy z nich zrezygnować – wprost przeciwnie!

Zamiast zwykłego, naturalnego obornika, można zastosować granulowany. Ponieważ jest on drobny i całkowicie wysuszony, nie wydziela nieprzyjemnego zapachu. Co więcej, granulat da się precyzyjnie dozować.

Granulowany obornik jest sprzedawany w praktycznych opakowaniach, zazwyczaj o pojemności 10 litrów. W zależności od potrzeb można kupić obornik koński, bydlęcy lub kurzy. Każdy z nich ma odmienne właściwości.

Idealna ziemia ogrodowa

Idealna ziemia ogrodowa, czyli stosowanie kompostu w praktyce

Kolejnym świetnym, naturalnym nawozem, jest kompost. To nic innego jak przetworzone odpady kuchenne, roślinne oraz zwierzęce. Kompost powstaje w powolnym procesie rozkładu materii organicznej; mikroorganizmy (głównie bakterie) rozkładają odpady na składniki odżywcze, w pełni przyswajalne przez rośliny.

Kompost można wyprodukować w domu, jednak wymaga to znacznej ilości wolnego miejsca. Poza tym rozkładające się odpadki przyciągają drobne owady. Dlatego lepszym i prostszym rozwiązaniem jest zakup gotowego nawozu kompostowego. Ma on postać granulatu lub drobnej ziemi kompostowej.

Kompost, podobnie jak obornik, jest niezwykle zasobny w składniki odżywcze. Zawiera m.in. azot, fosfor i potas, jak również mikroelementy – siarkę, magnez czy wapń. Składniki te są stopniowo uwalniane, dzięki czemu jakość gleby powoli się poprawia.

Stosowanie nawozów sztucznych

Ostatnim sposobem na użyźnienie gleby jest zastosowanie nawozów sztucznych. Ich wybór jest bardzo duży – to środki płynne i granulowane, ponadto niektóre z nich mają formę podobną do ziemi ogrodowej.

Największą zaletą nawozów sztucznych jest fakt, że ich właściwości da się bardzo precyzyjnie dopasować do wymagań konkretnych roślin. Nawozy sztuczne mogą też mieć formę uniwersalnych odżywek oraz podłoży do roślin. Są dla nich źródłem niezbędnych składników odżywczych i makroelementów.

Rodzina w ogrodzie

W jaki sposób zadbać o stan ziemi ogrodowej?

Zasadniczo zarówno nawozy naturalne, jak i sztuczne, mogą być stosowane przez cały rok (poza sezonem zimowym). Zapewnia to dość dużą swobodę, a także pozwala na bieżąco kontrolować proces użyźniania ziemi.

Należy też pamiętać o tym, aby nie stosować zbyt dużych dawek nawozów, ponieważ ich nadmiar może przynieść więcej szkód niż pożytku. Zamiast tego lepiej od razu opracować plan nawożenia.

Materiał Partnera Leroy Merlin

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSkuteczne sposoby na ochronę roślin – jak je stosować?
Następny artykułMarkiza elektryczna na balkon i taras – poradnik zakupowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.