Jakie ubezpieczenia dla rolników są obowiązkowe?

Materiał Partnera: TUZ.pl
Ciągnik rolniczy
Obowiązki nie kojarzą się nam z niczym dobrym. Czy słusznie? Na przykład obowiązkowe ubezpieczenia dla rolników przypominają wszystkim, jak ciężka i niebezpieczna jest to praca. Z agrobiznesem wiąże się ryzyko. Zdarzają się wypadki. Przymus ubezpieczeniowy pozwala ochronić gospodarzy i poszkodowanych przed bolesnymi skutkami finansowymi. Ale od zawiłości prawnych z polisami można dostać zawrotów głowy. Czy nie można prościej napisać o ubezpieczeniach dla rolników? Można!

Obowiązkowe ubezpieczenie OC Rolnika

To pierwsze podstawowe ubezpieczenie, o którym powinien pamiętać każdy rolnik. OC rolnika, to ochrona odpowiedzialności cywilnej. Czyli, jeśli na przykład doszło do wypadku podczas prac rolnych z naszej winy, i ucierpiał z tego powodu ktoś inny, to poszkodowany może żądać od nas odszkodowania za wyrządzoną szkodę.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC, które posiada rolnik, służy do tego, aby pokryć właśnie takie ewentualne roszczenia. Wtedy polisa pokrywa szkody takie jak śmierć, uszczerbek na zdrowiu lub ciele oraz szkody majątkowe. Również te wyrządzone w wyniku ruchu pojazdów wolnobieżnych (np. ciągnika) należących do rolnika.

Zatem dzięki ubezpieczeniu OC rolnika jesteśmy chronieniu na wypadek, gdyby doszło do szkody osobowej oraz majątkowej. Przepisy prawa określają maksymalną kwotę do jakiej zakład zobowiązuje się wypłacić odszkodowanie.

W przypadku szkody osobowej to równowartość 5 mln euro (w przeliczeniu na złotówki), w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych. Dla szkód majątkowych objętych polisą, limit wynosi 1 mln euro. Także bez względu na liczbę poszkodowanych.

Takie obowiązkowe ubezpieczenie OC rolnika znajdziemy np. w TUZ Ubezpieczenia –  https://tuz.pl/produkty/obowiazkowe-ubezpieczenie-oc-rolnikow/ gdzie limit dla polisy jest nawet wyższy.

Obowiązkowe ubezpieczenie budynków rolniczych

Drugi rodzaj polisy, którą musi posiadać rolnik, to właśnie ubezpieczenie budynków rolniczych. Polisa obejmuje budynki mieszkalne i rolne (poza m.in. tunelami i namiotami foliowymi) i zapewnia odszkodowanie w razie szkód wyrządzonych w wyniku pożaru, huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, opadów śniegu uderzenia pioruna czy eksplozji. I to jeszcze nie cała lista.

Przymus ubezpieczenia budynku rolnego powstaje wraz z pokryciem go dachem. Od tego dnia, należy posiadać ważną polisę. W związku z tym, że budynki są kluczowym elementem majątku każdego gospodarza, ubezpieczenie ich na wypadek pożaru czy powodzi wydaje się być bardzo słuszną decyzją.

Czy każdy rolnik musi mieć ubezpieczenie?

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych z dnia 22 maja 2003 roku opisuje szczegółowo, jakie ubezpieczenia są przymusowe i dla kogo. Na przykład znajdziemy tam informacje o dobrze znanej każdemu kierowcy polisie OC na samochód.
A co z rolnikami? Obowiązek ubezpieczeniowy przy OC rolnika pojawia się, gdy jesteśmy właścicielami (lub współwłaścicielami) gospodarstwa rolnego o powierzchni powyżej 1,00 ha. Ale jeśli prowadzimy inną produkcję rolną stanowiącą dział specjalny w myśl przepisów o podatku dochodowym, to przymus ubezpieczeniowy obowiązuje nas bez względu na powierzchnię gospodarstwa rolnego.
Opisując to w skrócie: Obowiązkowe OC rolnika i budynków rolnych dotyczy właścicieli gospodarstw rolnych powyżej 1,00 ha lub osób prowadzących np. uprawy w szklarniach, pasieki, hodowlę zwierząt (bez względu na powierzchnię gospodarstwa rolnego).

Ubezpieczenia dla rolników zwiększają bezpieczeństwo

Łatwo zrozumieć motywacje stojące za wprowadzeniem przymusowych ubezpieczeń dla rolników. Dzięki nim wzrosła świadomość niebezpieczeństw jakie wiążą się z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Mając ubezpieczenie, rolnik może skoncentrować się na swojej pracy. A nawet, gdy wydarzy się coś nieszczęśliwego posiada ochronę w postaci polisy.
Warto też nie poprzestawać na podstawowych i obowiązkowych ubezpieczeniach. Wiele towarzystw oferuje też pakietowe rozwiązania, gdzie w jednej polisie mamy wszystko, co jest dla naszego gospodarstwa najważniejsze. Na przykład ubezpieczenie Agrocasco maszyn i sprzętu rolnego.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułInteraktywny spacer po plantacji sałaty
Następny artykułPowrót do tradycji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.