Lampy LED w uprawach szklarniowych

Materiał Partnera Energa Oświetlenie Sp. z o.o.
Oświetlenie w szklarniach
Wykorzystanie lamp ledowych w szklarniowej produkcji roślin pozwala na zmniejszenie ilości energii potrzebnej do oświetlenia i jednocześnie może wywierać pozytywny wypływ na proces rozwoju roślin.

Modernizacje oświetlenia pozwalające na zmniejszenie poboru energii przeprowadza Energa Oświetlenie, spółka zależna Energi z Grupy ORLEN.

W naszej strefie klimatycznej nie jest możliwe prowadzenie całorocznej uprawy szklarniowej, bazując wyłącznie na świetle słonecznym. Dlatego większość polskich producentów, oświetlając uprawy, decyduje się na technologię HPS (High Pressure Sodium) czyli wysokoprężne lampy sodowe. To rozwiązanie ma jednak wady. Można je wyeliminować stosując nowoczesne oświetlenie LED, które sprawdzi się idealnie, gdy naturalnego światła słonecznego jest zbyt mało.

Światło pod kontrolą

Lampy sodowe, choć spełniają podstawowe oczekiwania plantatorów dotyczące spektrum barw i długości fali świetlnej, nie pozwalają na manipulację procentowym składem barw światła. Dzięki modyfikacji spektrum barw, absorbcja promieniowania LED wynosi od 85 do 90%. W przypadku lamp sodowych jest to maksymalnie 20%[1], bowiem emitują one przede wszystkim światło w kolorze żółtym. Wprawdzie do procesu fotosyntezy zachodzącego w komórkach zawierających chlorofil jest ono niezbędne, ale oprócz chlorofilu w fotosyntezie uczestniczą jeszcze inne związki m.in. karoteny i ksantofile, wykorzystujące inną długość fal światła (żółte i zielone). Możliwość modyfikowania spektrum barwnym pozwala roślinom „zaangażować do działań także karoten i ksantofile.

Dowodem na to, że lampy LED mogą sprawdzić się także w przypadku szklarni, są wyniki doświadczenia prowadzonego w warszawskiej Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Badanie wskazuje, że istnieje ścisły związek pomiędzy rodzajem światła dostarczanego roślinom, a tempem i kierunkiem ich wzrostu. Doświadczenie prowadzone było na roślinach dnia długiego (Petunia hybrida) oraz roślinach dnia krótkiego (Poinsettia pulcherrima). Oba gatunki doświetlano światłem mieszanym w rożnych proporcjach. W zależności od zastosowanych proporcji rośliny rozwijały się w różny sposób, inwestując albo w masę zieloną albo w system korzeniowy i kwiaty, bądź też w pąki kwiatowe. Najgorzej radziły sobie rośliny oświetlane wyłącznie światłem białym. Dlatego w uprawach szklarniowych warto stosować technologię LED, która pozwala modyfikować ilości procentowe poszczególnych spektrów światła, dobierając sposób naświetlania pod rodzaj konkretnej uprawy.

Więcej światła, mniej ciepła

Lampy sodowe emitują duże ilości ciepła, nagrzewając się do niemal 450°C – to dlatego są montowane wysoko, przez co światło ma utrudniony dostęp do dolnych liści i owoców. Tymczasem lampy LED mają temperaturę dziesięciokrotnie niższą, osiągając maksymalnie 45°C. Można je więc umieszczać nawet bardzo blisko roślin, także między ich rzędami, zapewniając w ten sposób doświetlenie na każdym poziomie upraw. Dodatkowym atutem jest to, że nie trzeba się już martwić chłodzeniem wnętrza szklarni.

Inną ważną cechą lamp LED jest to, że efektywną pracę zaczynają już w momencie włączenia. Z kolei lampy sodowe, zanim zaczną pracować z pełną mocą, rozgrzewają się dłuższy czas – nawet ok. 5 minut. Oznacza to niepotrzebną utratę energii. Na korzyść LED przemawia także to, że żywotność diody to przeciętnie 85-1000 tys. godzin, a lampa sodowa zużywa się już po ok. 16 tys. godzin ciągłej pracy. Ponadto po ok. 2 tys. godzin ciągłej pracy lampa sodowa traci pełną moc i daje ok. 40% mniej światła niż nowa. W tym samym czasie dioda traci jedynie ok. 1% swojej początkowej mocy.

Odtwarzamy cykl przyrody

Dzięki zastosowaniu lamp LED-owych można nie tylko sterować spektrum barwnym emitowanego światła, ale także symulować wschody i zachody słońca. Rośliny – podobnie jak ludzie – funkcjonują w cyklu dobowym. Zapadający powoli zmierzch jest dla roślin sygnałem, że czas przejść z trybu fotosyntezy na metabolizm. Godziny nocne wykorzystują na niezwykle istotny rozwój korzeni i pączkowanie, a gwałtowne wyłączenie lamp sodowych pozbawia je czasu na przygotowanie się do tego procesu. Łagodne ograniczenie natężenia światła lamp LED daje z kolei sygnał, że pora na odpoczynek. Analogicznie, stopniowe włączenie doświetlania zapewnia im przyjemną pobudkę. W podobny sposób można też sterować symulacją pór roku. Wprowadzenie LED pozwala więc także na symulację „wiecznego lata” – w ten sposób plantatorzy mogą przyspieszyć wzrost roślin, otrzymując większą liczbę cykli upraw, co przekłada się na większą efektywność inwestycji.

Koszt energii ma znaczenie

Producentom upraw prowadzonych w szklarniach mogą doskwierać zmiany cen energii elektrycznej. Również z tego względu warto rozważyć lampy LED, które – w porównaniu z lampami HPS – pobierają prawie dwa razy mniej prądu. Według ekspertów firmy Energa Oświetlenie dobrze skalkulowana inwestycja w lampy LED może zwrócić się w ciągu pierwszych trzech lat po wymianie oświetlenia. W przypadku wzrostu cen energii elektrycznej ten okres może być nawet krótszy.

Redukcja kosztów energii elektrycznej w jednej z realizacji Energa Oświetlenie
Rys. Redukcja kosztów energii elektrycznej w jednej z realizacji Energa Oświetlenie

źródło: „Oprawy LED w szklarniach – profesjonalne i energooszczędne”, Tomasz Demianiuk, Energa Oświetlenie

Pod względem kosztów zużycia energii oświetlenie LED jest zatem zdecydowanie tańszą alternatywą dla stosowanych powszechnie lamp HPS. Inwestycja w nowe oświetlenie musi być jednak przemyślana. Najczęściej popełnianymi błędami są umieszczanie nowych lamp w nieodpowiedniej odległości od roślin, zastosowanie diod o niewystarczające jasności i nieprawidłowe stosowanie cyklu światło/ciemność. Warto więc zwrócić się do profesjonalnych doradców, którzy przygotują odpowiedni projekt modernizacji. Eksperci z Energi Oświetlenia mają doświadczenie w doborze optymalnej konfiguracji, która pozwoli inwestycji w LED-y zwrócić się jak najszybciej i działać z powodzeniem przez długie lata.

Lampy LED mają dłuższą żywotność niż powszechnie stosowane oświetlenie sodowe. Można je umieścić bliżej roślin bez ryzyka przegrzania upraw oraz zoptymalizować widmo światła i wprowadzić bardziej naturalny dla roślin cykl dobowy, uzyskując tym samym liczniejsze cykle upraw.

Dowiedz się więcej o zastosowaniu oświetlenia ledowego w uprawach szklarniowych od ekspertów i zapytaj o ofertę.

Materiał Partnera Energa Oświetlenie Sp. z o.o.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułAktualne ceny warzyw na podwarszawskim rynku hurtowym Bronisze [07.11.2022]
Następny artykułDopłaty bezpośrednie i obszarowe. Ile już wypłacono rolnikom?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.