Ogród – jak chronić swoje rośliny?

Materiał Partnera Bricomarche.pl
Ogród - jak chronić swoje rośliny?
fot. Jeremy Bezanger - unsplash.com
Aby ogród naprawdę pięknie się prezentował, konieczne jest jego przemyślane zorganizowanie. Świetnym pomysłem jest wykorzystanie rozmaitych elementów, przeznaczonych do tworzenia rabat, zabezpieczania, a także eksponowania swoich roślin. Poznaj kilka patentów, dzięki którym ochronisz uprawy przed zniszczeniem, przy okazji poprawiając wygląd przydomowej przestrzeni.

Obrzeża i podpory do roślin

Aby ogród prezentował się jako spójna całość, a nie zbiór przypadkowo rozmieszczonych elementów, dobrze jest zająć się jego aranżacją. W tym celu warto mieć do dyspozycji takie artykuły jak obrzeża wykonane z trwałych tworzyw sztucznych lub drewna, dzięki którym można wyznaczyć miejsce na rabaty, czy ścieżki. Z pomocą elastycznych obrzeży da się też skutecznie otoczyć drzewka owocowe i uprawiane rośliny, dzięki czemu nie będą narażone np. na kontakt z kosiarką. To dobrym pomysł także ze względu na utrudnienie chwastom rozprzestrzeniania się, przez co mogłyby zakłócać roślinom bezpieczny wzrost. Jeśli zależy nam, aby wtopiły się w okolicę, należy przyjrzeć się tym w odcieniu zielonym, dzięki czemu wprost zginą wśród traw, natomiast, gdy wolimy, aby były nowoczesne – lepszym wyjściem będą propozycje antracytowe. Chyba że poszukujemy czegoś iście ponadczasowego – genialną opcją okażą się wtedy bordery oraz paliki w kolorze naturalnego drewna, co wspaniale podkreśli przestrzeń wokół drzew i krzewów.

Jeśli w swoim ogrodzie mamy pnące odmiany, warto zainwestować także w podpórki do roślin. Dzięki nim poszczególne odmiany będą mogły się piąć w górę, co nie tylko będzie efektownie wyglądać, ale pomoże odpowiednio je poprowadzić. Jeśli zależy nam na estetycznych podpórkach, dobrym wyborem będą te w formie palików kokosowych lub bambusowych tyczek, które wspaniale wtopią się w tło. Doskonałymi dodatkami będą także te w kształcie kratek, które mogą stać się oryginalną dekoracją tarasu lub altany, a poza walorami wizualnymi, po zarośnięciu przez rośliny, pomogą też osłonić teren przed widokiem z zewnątrz. Oprócz tych, które przytwierdza się do ścian, w sprzedaży dostępne są także kratki diagonalne oraz ortagonalne, a także różne warianty pergoli, które staną się bajkową ozdobą każdego ogrodu.

Skuteczne środki ochrony roślin

Oprócz odpowiedniego miejsca nasze rośliny wymagają jednak również właściwej pielęgnacji. Jeśli w ogrodzie nie mamy wartościowego gruntu, dobrym krokiem będzie wymieszanie go z ziemią np. uniwersalną, która została wzbogacona o niezbędne roślinom składniki odżywcze. Przydatne bywają także nawozy, które pomagają rosnąć i nabrać odporności młodym pędom. W ogrodzie należy jednak stosować także rozmaite środki, których zadaniem jest minimalizowanie ryzyka chorób, czy odstraszanie szkodników, które żerując na liściach i łodygach, są w stanie osłabić, a nawet całkowicie zniszczyć dane okazy.

Aby rośliny nie były atakowane przez chwasty, dobrze jest też rozważyć takie artykuły jak agrowłókniny, czy folie, które są dostępne w wielu wariantach i rozmiarach. Dzięki nim zdecydowanie łatwiej założyć i utrzymać ogród, przy okazji zmniejszając szansę na niepożądanych gości.

Materiał Partnera Bricomarche.pl

Related Posts

None found

Poprzedni artykułJaki dron do 1000 zł warto kupić? TOP 4 modele
Następny artykułNa jaką pomoc przy spłacie kredytów mogą liczyć rolnicy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.