Wąska działka co determinuje? Budowa domu na wąskiej działce – wymogi i polecane projekty

Materiał Partnera
Usytuowanie domu na wąskiej działce
Przy budowie domu na wąskiej działce musimy mieć na uwadze kilka ważnych kwestii. Oto kilka faktów na ten temat, o których warto pamiętać.

Wąska działka – czyli jaka?

Choć prawo budowlane nie precyzuje dokładnej definicji wąskiej działki, zazwyczaj uznaje się, że jest to działka o szerokości maksymalnie dwudziestu metrów. Wydaje się, że to niewiele, lecz nawet na takiej powierzchni możemy postawić naprawdę ciekawy dom. Co więcej, musimy pamiętać o pewnych obostrzeniach dotyczących samej konstrukcji budynku. Jego ściany muszą znajdować się minimalnie trzy metry od granicy działki, jeśli nie ma na nich otworów okiennych i drzwiowych – w przeciwnym wypadku odległość od krawędzi wynosi co najmniej cztery metry.

Liczba tego rodzaju działek wzrasta z roku na rok, dzięki czemu pojawia się także znacznie więcej projektów domów, które nie zajmują dużo miejsca. Mimo niewielkich gabarytów wciąż mogą być w pełni funkcjonalne, a czasami nawet dużo bardziej ekologiczne i ciekawsze z wyglądu niż domy budowane na działkach o większym rozmiarze. Kreatywność architektów nie zna granic, a branża budowlana stale się rozwija – dzięki temu możemy skorzystać z licznych bardzo atrakcyjnych projektów.

Wąska działka a projekt domu

Czy opłaca się kupić wąską działkę?

W ciągu ostatnich paru lat ceny ziemi drastycznie wzrosły. Aby nieco uporać się z tym problemem oraz faktem, że polskie miasta i wsie coraz intensywniej się rozbudowują, wielu deweloperów decyduje się na podzielenie większych działek na mniejsze części. Dzięki temu zabiegowi coraz więcej osób może pozwolić sobie na ich zakup – kwota, jaką trzeba zapłacić za wąską działkę, jest stosunkowo mała. Sprawia to, że już na pierwszym etapie budowy domu możemy zaoszczędzić nawet kilkanaście do kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od tego, jaki mamy dokładnie plan na budowę. Przed podjęciem się tego wyzwania warto zapoznać się z artykułem „15 ważnych zagadnień, zanim zaczniesz budowę domu – formalności budowy krok po kroku”.

Wybór działki pod budowę

Dom na wąską działkę

Obecnie znaleźć można mnóstwo pomysłów na temat zagospodarowania wąskiej działki. Z pewnością najlepszym wyborem będzie zdecydowanie się na dom co najmniej jednopiętrowy. Postawienie parterowego budynku na tego rodzaju posesji może wiązać się z tym, że nie spełni on naszych wymagań pod względem powierzchni użytkowej oraz dostępnych pomieszczeń. Oczywiście warto działać i decydować na podstawie swoich własnych wymagań, oczekiwań oraz – co równie istotne – możliwości finansowych. To właśnie te czynniki determinują, jakiego rodzaju dom ostatecznie stanie na naszej działce.

Kolejną istotną kwestią jest zapewnienie odpowiedniej ilości miejsca dla każdego członka rodziny. W związku z tym piętrowe rozwiązania często będą po prostu konieczne, kiedy rodzina jest stosunkowo duża.

Sputnik1

Wąska działka – projekty

Firmy architektoniczne oferują liczne ciekawe projekty domów na wąską działkę. Zlecenie przygotowania domu marzeń specjalistom to zdecydowanie korzystna i opłacalna opcja, która pozwoli nam przetrwać budowę bez zbędnego stresu i cieszyć się pięknym, funkcjonalnym budynkiem. Niewielki teren inwestycji nie oznacza, że dom musi być ciasny i prezentować się słabo.

Do najpopularniejszych projektów należy między innymi cała seria Akord, w której skład wchodzą domy na wąskie działki z czterema lub pięcioma pokojami, których łączna powierzchnia użytkowa może wynosić nawet około 150 metrów kwadratowych. Projekty o podobnych możliwościach względem dostępnej przestrzeni można znaleźć także w linii Samba. Miłośnicy niewielkich, przytulnych domów także znajdą coś dla siebie – niektóre rozwiązania skupiają się na pomysłowym zaadaptowaniu niewielkiej powierzchni.

akord10

Materiał Partnera

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSprawdź, jakie narzędzia przydadzą się w domu i ogrodzie
Następny artykułPrzetwory dla zdrowia Babci i Dziadka!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.