Wermikulit – właściwości i zastosowanie w ogrodnictwie

Materiał Partnera Ogarnijogrod.pl
Wermikulit
Wermikulit to termin, którego znaczenie dla wielu osób pozostaje tajemnicą. Tymczasem okazuje się, że może on okazać się wyjątkowo przydatny w naszym ogrodzie. Warto byłoby więc czegoś się na jego temat dowiedzieć. Wówczas będziemy mogli skorzystać z jego dobroczynnych właściwości, zwłaszcza jeżeli zależy nam na tym, aby w naszym otoczeniu znajdowało się mnóstwo roślin.

Czym jest wermikulit?

Jak już zaznaczono na wstępie, wermikulit jest dosyć enigmatycznym pojęciem. Okazuje się jednak, że to nic innego jak naturalny,. ekologiczny minerał. Bogaty jest w wiele cennych substancji, takich jak między innymi magnez, potas, a także krzem. Nie brakuje w nim również żelaza i wapnia. Największe złoża minerału o nazwie wermikulit znajdują się w Stanach Zjednoczonych. Całkiem sporo wydobywa się go również w Republice Południowej Afryki. Warto dodać, że minerał o którym mowa powstaje w głównej mierze z krzemianów, biotytu oraz z flogopitu. Na skutek obróbki w wysokich temperaturach, wermikulit traci naturalnie znajdującą się w swoim wnętrzu wodę. Ze względu na to, że skład tego minerału jest zmienny, może posiadać on różny kolor. Spotkać można minerały w odcieniach od żółtego po oliwkowy brąz.

Jakie są właściwości wermikulitu?

Warto zdawać sobie sprawę nie tylko z tego, czym właściwie jest wermikulit, ale również i z tego, z jakiego rodzaju właściwości słynie. Dopiero wówczas będzie można zadecydować o wykorzystaniu go w swoim ogrodzie. Jak się bowiem okazuje, ma on szansę okazać się wyjątkowo przydatny. Przede wszystkim, pomaga on utrzymać roślinie odpowiednią wilgoć podłoża. Sprawia również, że nasiona szybciej kiełkują. Nie sposób odmówić mu również pozytywnego wpływu na wzrost roślin.

Wermikulit

Wszystko ze względu na to, że zawiera cenne składniki mineralne, które są roślinie niezbędne do optymalnego wzrostu. Warto także zaznaczyć, że wermikulit sprzyja ukorzenieniu roślin. Jeżeli zatem mamy jakiś problem z tym, żeby dana sadzonka nam wyrosła, możemy posiłkować się właśnie tym wyjątkowym minerałem.

Do czego wykorzystywany jest wermikulit w ogrodnictwie?

Aby można było w ogóle mówić o tym, czy wermikulit jest skuteczny czy też nie, należy przetestować jego możliwości w praktyce. Dobra wiadomość jest taka, że z jego działania zadowolonych jest wielu ogrodników, zarówno tych nieco bardziej doświadczonych, jak i początkujących. Do czego jednak można wykorzystać minerał, o którym mowa? Otóż jak się okazuje, można przygotować z niego drenaż. Sprawdzi się on szczególnie w przypadku roślin, które nie przepadają za nadmiarem wody. Wermikulit pomoże nam także wówczas, gdy zechcemy przechować na następny rok cebulki kwiatów ozdobnych. Nie zdziwmy się, jeżeli to właśnie ten minerał będzie znajdował się w woreczkach z cebulkami, które zamówiliśmy w centrum ogrodniczym. Nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby ten ekologiczny minerał wymieszać z uniwersalnym podłożem. Okazuje się bowiem, że pomoże on użyźnić glebę. Dzięki niemu, będzie ona bogata w rozmaite substancje mineralne oraz witaminy. Możemy zatem spodziewać się tego, że nasze rośliny będą zdecydowanie szybciej rosły i bujniej kwitły. Pamiętajmy jednak o tym, że w każdą stronę można przesadzić. Jeśli wykorzystamy zbyt dużą ilość wermikulitu, musimy liczyć się z tym, że uzyskamy efekt zupełnie przeciwny do zamierzonego. Jeżeli nie potrafimy samodzielnie rozpoznać, czy danej roślinie mógłby pomóc dodatek wermikulitu, nie pozostaje nam nic innego jak skorzystanie z porady doświadczonego i profesjonalnego ogrodnika.

Materiał Partnera Ogarnijogrod.pl 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKomunikat sadowniczy PROCAM 05 z 04.05.2023 r.
Następny artykułPolska drugą Holandią? Czyli reeksport gruszek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.