Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
08.05.2018

Chryzantema królową wiosny na Festiwalu Kwiatów i Sztuki w Zamku Książ

Projekt Maciej Krzus, dziedziniec; fot. Dariusz Gdesz

Projekt Maciej Krzus, dziedziniec; fot. Dariusz Gdesz

Około 50 tys. gości odwiedziło tegoroczny, jubileuszowy Festiwal Kwiatów i Sztuki w Zamku Książ. Odbywające się już od trzech dekad wydarzenie oszałamiało rozmachem florystycznych dekoracji. Wśród nich królowała chryzantema, która widowiskowo odnalazła się w nowej, wiosennej roli. Majówkowa impreza trwała od 30 kwietnia do 3 maja i tradycyjnie już przyciągnęła rzesze zakochanych w kwiatach turystów z Polski i świata, a także mieszkańców samego Wałbrzycha i okolic. Tegoroczny Festiwal był wyjątkowy, bowiem to już 30. edycja tego urokliwego wydarzenia, które na stałe wpisało się w kalendarz polskich imprez kwiatowych.
Równie niezwykłe musiały więc być aranżacje, które przygotowali najzdolniejsi polscy floryści. Tym razem tematem przewodnim była „polska wiosna”, a wraz z nią słowiańskie inspiracje i żywe kolory będące interpretacją polskich, ukwieconych ogrodów i łąk. W głównej roli wystąpiła chryzantema, która pojawiła się w większości zaprezentowanych kompozycji, ukazując feerię barw i kształtów oraz swoje świeże, wiosenne oblicze.

Dekoracje dziedzińca Zamku Książ zaprojektował Maciej Krzus. Ogromne, kwiatowe instalacje imponowały skalą i starannie przemyślanym konceptem – ich kolorystyka została opracowana tak, by harmonizować z elewacją Zamku. Aranżacje skomponowano z chryzantem w niezliczonych odmianach, zaskakując odbiorców różnorodnością ich kolorów i kształtów.

Projekt dekoracji ciągów komunikacyjnych i sal na niższych piętrach Zamku opracował Zygmunt Sieradzan. Tu również dominowała chryzantema, w aranżacji klatki schodowej zestawiona z egzotycznymi, wyrafinowanymi liliami, guzmaniami i liśćmi monstery, czy całkowicie definiująca okazałe bukiety w komnatach.


Projekt Zygmunt Sieradzan, komnata, fot. Dariusz Gdesz

Awangardowe oblicze chryzantemy postanowiła zaprezentować Monika Bębenek, która stworzyła niezwykłą instalację zdobiącą wewnętrzny dziedziniec Zamku. Misterna, nowoczesna aranżacja z wkomponowanym światłem nie pozostawiła obojętnym żadnego z widzów.


Projekt Monika Bębenek, dziedziniec wewnętrzny; fot. Dariusz Gdesz

Chryzantemy rozkwitły także w pracach zespołu Tomasza Maxa Kuczyńskiego, zachwycając nasyconą, ożywczą kolorystyką, znakomicie wpisującą się w zamkowe wnętrza.


Projekt Tomasz Max Kuczyński; fot. Dariusz Gdesz

- Jestem zaskoczona, jak świetnie chryzantema oddała klimat polskiej wiosny. Nie byłam sobie w stanie tego wyobrazić, dopóki nie zobaczyłam efektu końcowego. Jesteśmy zachwyceni! – powiedziała Anna Żabska, prezes Zamku Książ w Wałbrzychu – Sądzę, że księżna Daisy, która ponoć nadal przechadza się po zamkowych komnatach, także podziwia to urzekające morze chryzantem.

Ponad 15 000 chryzantem na XXX. Festiwal Kwiatów i Sztuki „Polska wiosna” dostarczyło stowarzyszenie holenderskich producentów chryzantemy, Just Chrys (JustChrys.com). Aranżacje wykonało kilkudziesięciu członków Stowarzyszenia Florystów Polskich.

Źródło: materiały organizatora

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności