Rynek chryzantem u progu 1 listopada

chryzantemy
Co roku w październiku rynki hurtowe kwiatów wypełniają się chryzantemami i dominują ofertę roślin ozdobnych. To od lat najpopularniejsza żywa dekoracja grobów. Im bliżej do dnia Wszystkich Świętych, tym dynamiczniej podaż tego towaru rośnie. Jak w tym roku kształtują się ceny? Czy po ubiegłym sezonie, kiedy w ostatniej chwili zamknięto cmentarze z powodu pandemii koronawirusa, ogrodnicy będą mieli okazję w tym roku zrekompensować sobie ubiegłoroczny stres?

Ostatni tydzień października to najgorętszy czas sprzedaży chryzantem w Polsce. Jak wygląda sytuacja na rynkach hurtowych? Jak informuje dr Lucyna Andrzejewska, kierownik Działu Kwiatów z Wielkopolskiej Gildii Rolno-Ogrodniczej S.A., do tej pory, ze względu na nocne przymrozki, klienci zachowawczo podchodzili do większych zakupów. Od wczoraj (26 października) ruch i zainteresowanie doniczkowymi chryzantemami były większe. Ceny za ten towar były wyższe aniżeli w roku ubiegłym. Na rynku stosunkowo mało jest polskiej chryzantemy gałązkowej – pęczek kosztuje 15 zł. Dla porównania, cena chryzantemy gałązkowej z importu to 17–20 zł/pęczek (5 szt.). Cięte kwiaty chryzantemy wielkokwiatowej (np. ‘Creamist’) z polskich upraw kosztują 5,00–6,00 zł/szt., natomiast mniej wyrośnięte okazy można nabyć za 4,00 zł/szt. Dla porównania, w ubiegłym roku chryzantema ‘Creamist’ w najlepszej jakości kosztowała 4,00 zł/szt. Krajowe chryzantemy cięte o średniej wielkości kwiatostanów, np. odmiana ‘Boris Becker’ i inne pomponowe, można dostać już za 3,00 zł/szt., ale zdecydowana większość producentów oferuje je w cenie 4,00–5,00 zł/szt. Drobnokwiatowe chryzantemy doniczkowe (odmiany samokrzewiące się) sprzedawane są w dwóch kategoriach – mniejsze okazy, o średnicy do ok. 30 cm, kosztują średnio 15,00 zł/szt., a większe – 20 zł/szt. Odmiany o średniej wielkości kwiatostanów (grupa Time) można nabyć za 15–17 zł/szt. Cena chryzantem wielkokwiatowych zależy od liczby sadzonek w doniczce i waha się od 15 zł/szt. do 20,00 zł/szt. Pod względem kolorystyki na WGRO S.A. dominują chryzantemy o białych i żółtych kwiatostanach. Bordowe, brązowe, zielone i różowe stanowią łącznie mniej niż połowę całego chryzantemowego asortymentu.
Na Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym S.A. Rënk w Gdańsku cięte kwiaty chryzantemy wielkokwiatowej można było kupić we wtorek w cenie 5–6 zł/szt., natomiast odmiany o średniej wielkości kwiatostanów – średnio za 5 zł/szt. Jak informuje Hanna Czapiewska, główny specjalista ds. Marketingu i Nieruchomości na Rënku, notowania cenowe chryzantem w doniczkach kształtowały się na poziomie średnio 20 zł/szt. za odmiany wielkokwiatowe, a za drobnokwiatowe – od 11 zł/szt. do 15 zł/szt. Mniejsze okazy chryzantem „samokrzewiących” dostępne są już od 5 zł/szt.
Z informacji od samych producentów wynika, że tegoroczna sprzedaż w wielu rejonach Polski ruszyła bardzo wolno, a ceny uzyskiwane za ten towar nie wszędzie są satysfakcjonujące. Na przykład, na krakowskim rynku w Balicach chryzantemy drobnokwiatowe można kupić już od 5 zł/szt., towaru jest bardzo dużo, natomiast kupujących – znacznie mniej, co raczej wróży spadek cen w ciągu najbliższych dni. W okolicach Opola cena za ten towar utrzymuje się w przedziale 15–25 zł/szt., natomiast za odmiany wielkokwiatowe w doniczkach trzeba zapłacić co najmniej 25 zł/szt. W stolicy przy ul. Bakalarskiej chryzantemy drobnokwiatowe można kupić za 7–10 zł/szt.

Related Posts

None found

Poprzedni artykuł100-lat ogrodnictwa w SGGW [Zdjęcia]
Następny artykułLektura na jesienne wieczory

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.