Chryzantema – nieoczywista dekoracja wnętrz

fot. FLOWERCOUNCIL
Uprawiana w doniczkach chryzantema ogrodowa, znana też pod nazwą złocień ogrodowy, jest znaną rośliną na rynku. W Polsce wciąż niestety najbardziej kojarzona jest z listopadowym Dniem Zmarłych, jednocześnie za granicą ma dużo większe znaczenie. Dzięki możliwości sterowanej uprawy rośliny te są dostępne na naszym rynku prawie przez cały rok. Warto wykorzystywać je do dekorowania wnętrz i pomieszczeń.

Zbyt rzadko podkreślany jest fakt, że chryzantema jest jednym z najskuteczniejszych naturalnych oczyszczaczy powietrza. Pochłania ona bowiem lotne związki organiczne – formaldehyd i ksylen. Szczególnie cenne są jej właściwości oczyszczania powietrza z formaldehydu (jego źródłem są m.in. farby, lakiery, wykładziny podłogowe, tapety, kleje) – w ciągu godziny chryzantema jest w stanie wychwycić z powietrza 15 μg tego związku (więcej udaje się tylko popularnej paproci – nefrolepisowi wysokiemu). Więcej na ten temat mogą Państwo przeczytać w naszej książce „Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze” dr. Piotra Czuchaja. https://www.plantpress.pl/produkt/rosliny-doniczkowe-oczyszczajace-powietrze/
Wybór odmian jest ogromny – kolorystyka kwiatostanów obejmuje wiele barw, w tym ciepłe, jesienne kolory. Różnią się one też budową koszyczków. Możliwości wykorzystania chryzantem w doniczkach są ogromne – można je ustawiać na stołach, parapetach okiennych, sadzić do skrzynek balkonowych i innych pojemników balkonowo-tarasowych. Szczególnie dobrze prezentują się w wiklinowych koszykach i glinianych naczyniach. Urokliwa chryzantema w doniczce jest znakomitym pomysłem jako kwiatowy podarunek.
W pomieszczeniach należy chryzantemom zapewnić stanowisko jasne, ale o rozproszonym świetle. Optymalna temperatura uprawy wynosi 12–18°C, ale ta panująca w mieszkaniach skróci tylko nieco czas ich dekoracyjności. W okresie wzrostu i kwitnienia nie można dopuścić do zasuszenia bryły korzeniowej.

chryzantema w doniczkach
fot. I. Sprzączka
chryzantema w doniczce
fot. Floradania Marketing
chryzantema w doniczce1
fot. Floradania Marketing

Related Posts

None found

Poprzedni artykuł„Winogrodnictwo” – książkowy „must have” dla każdego
Następny artykułZAPROSZENIE 100-lat ogrodnictwa w SGGW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.