Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
16.10.2017

Chryzantemowa feeria barw

Tagi: chryzantemy
Specjalistyczne Gospodarstwo Ogrodnicze Złocień produkcją sadzonek chryzantem zajmuje się od 1980 r. Współpracuje z wieloma hodowcami – z przedsiębiorstwami Royal Van Zanten, Floritec, Armada, Gediflora, Syngenta oraz SAS Sauvé-Guittet. Regularnie – co dwa lata – organizuje dla swoich klientów Dni Otwarte w Krzypnicy. Aby ułatwić klientom z dalszych stron Polski zapoznanie się z kolekcją oferowanych odmian, w tym roku druga odsłona tej imprezy odbyła się 10 października w Mirosławicach – w siedzibie firmy Haubitz Polska.
Zaprezentowano 129 odmian chryzantem przeznaczonych do uprawy w doniczkach (firma nie oferuje tych do produkcji na kwiat cięty), najwięcej – drobnokwiatowych i tych o kwiatostanach średniej wielkości.

W doborze kreacji drobnokwiatowych zwraca się uwagę na zwartość roślin i regularny pokrój, wyrównane kwitnienie oraz trwałość koloru koszyczków. W ofercie chryzantem letnich warto wymienić m.in. ‘Lesconil Yellow’, ‘Harlem Red’ oraz trzy odmiany z grupy Arluno kwitnące żółto, czerwono i fioletowo. Wśród kreacji późnych zwracano uwagę na nowe odmiany z grupy Aduro – o czerwonych i różowych koszyczkach ‘Aduro Red’ i ‘Aduro Pink’ oraz ‘Amadore Red’ – o czerwonych. Ciekawie prezentowała się odmiana ‘Long Island’ o żółtych kwiatostanach. Premierowe kreacje chryzantem w odcieniach różowym i fioletowym reprezentowały m.in. ‘Senga Mauve’, ‘Sorini Mauve’, a złotobrązowym – ‘Andalon’ i ‘Tanoki Orange’.

W grupie chryzantem o kwiatostanach średniej wielkości przy wyborze nowych odmian do katalogu zwraca się uwagę na słabą lub średnią siłę wzrostu, bogate ulistnienie, sztywność pędów i trwałość koszyczków. Wśród prezentowanych odmian dobrze zapowiadały się kwitnące biało ‘Spirit’ i ‘Da Vinci White’, żółta ‘Mount Olympia’, pomarańczowozłote ‘Silva’, i ‘Dynamic Orange’, czerwona ‘Mi Amore’ i różowe ‘Foxtrot’, ‘Da Vinci Pink’ ‘Cesar Pink’. Oryginalnymi kwiatostanami wyróżniały się ponadto dwie odmiany (o żółtych i kremowych kwiatostanach) z grupy Corcovado.

W obrębie prezentowanych odmian wielkokwiatowych zwracano uwagę na czerwono kwitnący sport odmiany ‘Romy’ oraz dwie przedstawicielki grupy Alaka – o białych i żółtych kwiatostanach. Dwie ostatnie bardzo dobrze się krzewią i mogą być prowadzone zarówno na jeden pęd, jak w formie uszczykiwanej.Tekst i fot. Ilona Sprzączka

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności