Egzaminowe zmagania florystyczne

W gorącej atmosferze 23. Międzynarodowej Wystawy „Zieleń to Życie”  odbył się egzamin 12. edycji Podyplomowych Studiów Florystyka – Sztuka Układania Kwiatów, działających na Wydziale Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW w Warszawie.

Oceniano wykonanie czterech kompozycji: dużej formy, której temat nawiązywał do hasła wystawy „Obudź emocje” (czas na jej zaaranżowanie wynosił 180 minut), wiązanki ślubnej (90 minut), dekoracji stołu (90 minut) i bukietu wiązanego w ręku (30 minut). Z tematem uczestniczki zapoznały się wcześniej, dzięki czemu można było podziwiać oryginalne pomysły nietypowych aranżacji z wykorzystaniem ciekawych roślin. Prace oceniali sędziowie: Karolina Ładyżyńska-Skrzypek i Robert Miłkowski.

W kategorii „duża forma florystyczna” pierwsze miejsce zdobyła Anna Stoltmann-Stefaniak, drugie – Kamila  Iskra, która zajęła pierwsze miejsce w kolejnych dwóch konkurencjach (bukiet ślubny i dekoracja stołu) i w klasyfikacji ogólnej, a trzecie – Paulina Pianowska.


Najładniejsza, zdaniem sędziów, duża forma florystyczna

Drugą pracą była wiązanka ślubna. W tej rywalizacji drugie miejsce zajęła Ewa Wydra, której dekoracja stołu również uplasowała się na 2. miejscu, a trzecie – Paulina Pianowska.


Kamila Iskra przy pracy nad bukietem ślubnym, który zwyciężył w tej kategorii

Kolejną aranżacją była dekoracja stołu, w tej kategorii drugie miejsce zajęła Ewa Wydra, a trzecie – Anna Stoltmann-Stefaniak.


Zwycięska dekoracja stołu w wykonaniu Kamili Iskry

Najbardziej docenionym bukietem wiązanym w ręku, okazał się ten wykonany przez Ewę Wydrę, na drugiej pozycji uplasowała się Emilia Sawicka, a na trzeciej – Paulina Pianowska.


Bukiet wiązany w ręku wykonany przez Ewę Wydrę  

W klasyfikacji ogólnej najwyżej oceniono prace Kamili Iskry, Ewy Wydry i Anny Stoltmann-Stefaniak.

W kolejnych dniach dyplomowe aranżacje podziwiane były przez licznie przybyłych florystów i miłośników roślin, którzy mogli także ocenić kompozycje i wybrać tę najciekawszą. Zwiedzającym najbardziej przypadła do gustu aranżacja ze słoneczników autorstwa Emilii Sawickiej.

Dr hab. Ewa Skutnik
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Fot. E. Skutnik

Informacja pochodzi z numeru 11/2015 miesięcznika „Rośliny Ozdobne”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułUkraina zwiększa eksport koncentratu soku jabłkowego
Następny artykułGrunty rolne i leśne zajmują 90 proc. kraju

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.