Horti Fair 2011: kategoria „Nowe odmiany roślin ozdobnych”

W kategorii konkursu Horti Fair Innovation Avard obejmującej nowe odmiany roślin ozdobnych zwyciężyła medinilla (Medinilla sp.) Florinilla® ‘Bella’ z hodowli firmy Corn. Bak BV.

Odmiana ta powstała w wyniku 15 lat intensywnych prac hodowlanych, które doprowadziły do wyselekcjonowania atrakcyjnie prezentującej się rośliny z kaskadą kwiatostanów o jaskraworóżowej barwie. Medinilla Florinilla® ‘Bella’ wyraźnie różni się pokrojem i barwą kwiatostanów od dotychczas znanych kreacji hodowlanych tego gatunku.
Jurorzy wyróżnili ją przede wszystkim za zwarty pokrój i mniejsze wymiary (co m.in. ma ułatwić pakowanie i transport roślin), a także za bardzo atrakcyjne, jasnoróżowe kwiatostany. Jej zaletą w stosunku do standardowych odmian jest również fakt, iż Florinilla® ‘Bella’ wytwarza równocześnie nowe liście i kwiatostany.

Frizea ‘Vision’
Firma Corn. Bak BV jest hodowcą także drugiej finalistki w tym konkursie – powstałej w wyniku wieloletniej hodowli i selekcji odmiany frizei ‘Vision’ (Vriesea sp.) o przykuwających uwagę, mocno rozgałęzionych żółtych kwiatostanach, które stanowią kontrast kolorystyczny dla czerwonych pędów. Roślina tworzy efektowne, duże, intensywnie zielone liście z połyskiem, otaczające pędy. Jest to roślina łatwa w uprawie. Hodowca rekomenduje sadzenie roślin w doniczki o średnicy 12 cm.

Alstroemeria Indian Summer ‘Tesronto’
Trzecią nominowaną w konkursie odmianą była alstremeria (Alstroemeria sp.) Indian Summer ‘Tesronto’ o pomarańczowo-żółtych kwiatach, wyhodowana w firmie HilverdaKooij BV. Jest to łatwa w uprawie bylina o niewielkich wymaganiach cieplnych (w Polsce nie jest wystarczająco odporna na mróz), obficie kwitnąca. Wyróżnia się wyjątkową kombinacją kwiatów w jaskrawych barwach (pomarańczowej lub żółtej) z ciemnozielonymi lub czarnymi liśćmi, a także zwartym pokrojem oraz stosunkowo długim okresem kwitnienia – od wiosny do późnej jesieni.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSkorygowane przewidywania zbioru warzyw
Następny artykułNowy biofungicyd przeciwko mączniakom prawdziwym

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.