Rośliny na miarę naszych czasów

Rośliny odporne na suszę
fot. Selecta one®
Lata w Europie są coraz gorętsze i suchsze, co ma wpływ także na "zieloną" branżę. Konsumenci poszukują roślin, które są w stanie przetrwać letnie, a nawet wiosenne fale ciepła i nie mają wygórowanych potrzeb wodnych. Z tego względu coraz częściej prowadzone są badania mające na celu wytypowanie gatunków i odmian wytrzymałych na dynamicznie zmieniające się warunki klimatyczne.

Działania takie podjęła firma Selecta one®, we współpracy z niemieckim instytutem badawczym LVG Heidelberg. Latem 2020 r. badaniami objęto 83 odmiany 23 gatunków roślin balkonowo-rabatowych, które uprawiano w pojemnikach ustawionych na zewnątrz. Rośliny podlewano połową optymalnej dawki wody. Okazy kontrolne otrzymywały wodę w optymalnej ilości. Od 24. do 37. tygodnia roku określano ogólny wygląd i odnotowywano ich nieodwracalne uszkodzenia. O ile nie było zaskoczeniem, że jednymi z najwytrwalszych roślin są rozchodniki (Sedum tetractinum 'Coral Reef’, Sedum mexicanum 'Gold Mound’, Sedum telephium 'Herbstfreude’, Sedum 'Little Master’, Sedum 'Little Missy’) i delosperma 'Orange with Eye’, o tyle zaskoczeniem dla nas było, że tak świetnie z niedoborami wody poradziły sobie niektóre odmiany kalibrachoi (MiniFamous® Uno Double 'LavTastic’,’Rave® Pink ’16’ i PinkTastic® oraz petunii, m.in. 'NightSky®’, 'Famous Laser Pink’ and 'Royal Sky’ – poinformował Sebastian Mainz reprezentujący firmę Selecta one®. Wśród roślin, które zdobyły najwyższe oceny, znalazły się również m.in. odmiany 'Dark Red’, 'Orange’, 'Pink’ z grupy Marcada® oraz 'Benita’ i 'Katinka’ z grupy Sunrise mieszańca pelargonii, ponadto pelargonia rabatowa Sunrise® 'Smokey Eye’, lantana pospolita Sun Fun 'Red’, portulaka Porto Grande 'Yellow 13′ i floks Gisele 'White’. Nadzorująca badania z ramienia LVG Heidelberg Ute Ruttensperger dodała, że zmieniający się klimat wyznaczy dalsze kierunki hodowli roślin ozdobnych, a jednymi z najbardziej poszukiwanych cech będą właśnie odporność na upał i suszę.

Widok na doświadczenia
Widok na doświadczenia, których celem było sprawdzenie wytrzymałości roślin balkonowo-rabatowych na suszę fot. Selecta one®

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPrzetwory – lato zamknięte w szkle
Następny artykułCeny drzewek jabłoni jesień 2020 – jaka podaż w Grójcu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.