Kwiaty cięte w roli głównej (cz. II)

W pierwszej części artykułu autor zaprezentował najciekawsze odmiany róż szklarniowych pokazane podczas targów International Floriculture Trade Fair (IFTF). Tym razem opisuje inne interesujące kreacje kwiatów ciętych, które można było zobaczyć między 31 października a 2 listopada w Vijfhuizen w Holandii (red.).

Holenderska firma Armada pokazała m.in. nowe odmiany chryzantem. ‘Rostov White’ charakteryzuje się bardzo dużymi, białymi kwiatostanami (fot. 1), czas reakcji fotoperiodycznej tych roślin wynosi 8 tygodni. ‘Coco Green’ ma jasnozielone, pomponowe koszyczki, kreację tę poleca się prowadzić na jeden pęd. Ciekawie prezentowały się też ‘Lemond Orange’ o pomarańczowo-czerwonych „płatkach” oraz ‘Lemond Dark’ – o żółto-czerwonych.

Bardzo bogaty asortyment kwiatów ciętych oferuje amerykańska firma Ball. Nowa grupa Waltz  ostróżki (Delphinium sp.) jest przydatna do uprawy zarówno pod osłonami, jak i w polu. Pędy tych roślin są mocne, długie, a kwiaty w 5 kolorach (u czterech odmian w odcieniach niebieskiego, u jednej – białe) są okazałe. Sporo uwagi poświęcono grupie Sweet goździka brodatego (Dianthus barbatus). Jak zapewnia hodowca, rośliny te wyróżniają się najmocniejszymi pędami spośród wszystkich dotychczas znanych kreacji tych goździków na rynku. Rośliny nie wymagają wernalizacji i wytwarzają długie pędy (o długości 45–90 cm) zakończone dużymi, pachnącymi kwiatostanami, charakteryzującymi się bardzo dobrą trwałością w wazonie. Czas produkcji kwiatów ciętych tych roślin (od wysiewu nasion, które kiełkują w ok. 90%) wynosi 14 tygodni. Do znanych już odmian z tej grupy dołączyła ‘Sweet Burgundy’ o bordowych kwiatach (fot. 2). Z kolei goździki z grupy Amazon wymagają dłuższego czasu produkcji (18–19 tygodni), wytwarzają długie, 90-centymetrowe pędy pokryte ciemnozielonymi, błyszczącymi liśćmi. Kwiatostany są złożone z licznych kwiatów o mocno ząbkowanych brzegach płatków.

Fot. 2. Grupa Sweet goździka brodatego została wzbogacona o odmianę ‘Sweet Burgundy’ o bordowych kwiatach

Firma Brandkamp z Niemiec pokazała kilka nowych kreacji chryzantem przeznaczonych do produkcji na kwiaty cięte. Wśród odmian o 8-tygodniowym czasie reakcji fotoperiodycznej zaprezentowano ‘Nippon’ o czerwonych kwiatach języczkowatych i zielonych rurkowatych oraz ‘Mandarin’ o dużych, dobrze wypełnionych, pomarańczowych koszyczkach z zielonym środkiem. Z kolei u chryzantemy ‘Madras’ pomponowe koszyczki są złotożółto-czerwone (fot. 3), odmiana ta charakteryzuje się 7,5-tygodniowym czasem reakcji fotoperiodycznej. ‘Maiko’ ma anemonowe kwiatostany wypełnione lawendoworóżowymi kwiatami języczkowatymi i zielonobiałymi rurkowatymi. Oryginalnymi, paskowanymi, żółto-czerwonymi kwiatami języczkowatymi wyróżnia się odmiana ‘Lecise Fire’, która może być uprawiana nawet w niskiej temperaturze (8–10°C).

Fot. 3. Chryzantema ‘Madras’

Ciekawą grupę Minilisi eustomy (Lisianthus russelianus) przedstawiło holenderskie przedsiębiorstwo Combinations. Tworzy ją 7 odmian o mniejszych niż u tradycyjnych kreacji kwiatach, które są bardzo liczne, ponadto mają być trwałe i wytrzymałe podczas transportu. Pędy tych roślin osiągają długość do 80 cm. Zaletą przedstawicielek grupy Minilisi ma być możliwość sadzenia większej liczby roślin na 1 m2, a jednocześnie otrzymania obficiej ukwieconych pędów. W styczniu br. firma Combinations ogłosiła także podjęcie ścisłej współpracy z innym hodowcą eustomy – przedsiębiorstwem J. van Egmond & Zn, które ma się zająć sprzedażą i produkcją materiału wyjściowego tych roślin.

Izraelska firma Danziger ‘Dan’ Flower Farm, znany hodowca roślin balkonowo-rabatowych, zaprezentowała na targach IFTF szeroką ofertę kwiatów ciętych. Wśród chryzantem zwracano uwagę na grupę Atlantis, której przedstawicielki charakteryzują się obfitym kwitnieniem, mocnymi pędami oraz dużą trwałością po ścięciu. Nowością jest odmiana ‘Atlantis Red’ o czerwonych koszyczkach (fot. 4).

Fot. 4. Chryzantema ‘Atlantis Red’

Jedną z bardziej udanych kreacji w dorobku hodowlanym tej firmy jest wprowadzona 15 lat temu na rynek odmiana ‘Million Stars’ łyszczca wiechowatego (Gypsophila paniculata), zwanego gipsówką. Choć od tamtej pory w ofercie tego izraelskiego hodowcy pojawiło się wiele innych odmian, żadna dotychczas nie odniosła tak spektakularnego sukcesu, jak ‘Million Stars’, która nadal jest najchętniej kupowana na giełdach kwiatowych. Spore nadzieje wiąże się jednak z najnowszą kreacją tego gatunku – odmianą ‘Andromeda’ (fot. 5), której duże, czysto białe kwiaty (o średnicy ok. 12 mm) obficie pokrywają mocne pędy.

Fot. 5. Odmiana ‘Andromeda’ łyszczca wiechowatego o dużych, białych kwiatach (tu w kompozycji z chryzantemami i eustomą)

[NEW_PAGE]W nowej ofercie przedsiębiorstwa Danziger ‘Dan’ Flower Farm pojawiła się także driakiew (Scabiosa sp.) ‘Blackberry Scoop’ o dużych (średnicy 4–6,5 cm), ciemnych, winnoczerwonych kwiatostanach, zachowujących trwałość ponad 10 dni oraz nawłoć (Solidago sp.) ‘Top Glory’ o bardzo gęstych, żółtych kwiatostanach. Na targach IFTF pokazano także odmiany dziurawca farbierskiego (Hypericum androsaemum) z grup Brisk i Spices (czyt. też tutaj – red.).

Przedsiębiorstwo De Jong Lelies, zajmujące się od 40 lat hodowlą lilii oraz produkcją ich cebul, zaprezentowało kilka ciekawych kreacji tych roślin. Duże nadzieje wiąże się z odmianą ‘Cocotte Orange’ (Mieszańce azjatyckie) o małych, pomarańczowych kwiatach (fot. 6). Jak zapowiadają przedstawiciele firmy, kreacje o mniejszych kwiatach niż u tradycyjnych lilii z tej grupy są obecnie w centrum zainteresowania hodowców i można się spodziewać kolejnych odmian tego typu. Zwracano uwagę także na odmianę ‘Red Twin’ (Mieszańce azjatyckie) o podwójnych, pomarańczowoczerwonych kwiatach (fot. 7), które nie wytwarzają pyłku. Z kolei wśród Mieszańców LA hitem ma być odmiana ‘Yellow Diamond’ o intensywnie żółtych, trwałych kwiatach.

Fot. 6. Lilia ‘Cocotte Orange’ ma mniejsze kwiaty niż te u typowych odmian z grupy Mieszańców azjatyckich

Fot. 7. Odmiana ‘Red Twin’ lilii z grupy Mieszańców azjatyckich

Nowe odmiany chryzantem można było też zobaczyć na stoisku firmy Floritec z Holandii. Jak zapewniali jej przedstawiciele, prace hodowlane zmierzają w kierunku otrzymania odmian o ładnych, trwałych kwiatostanach, ale także odznaczających się dużymi walorami pod względem produkcji – powinny być tolerancyjne wobec chorób, charakteryzować się krótkim czasem reakcji fotoperiodycznej i znosić niższą temperaturę uprawy. Wśród nowości zwracano uwagę na odmiany ‘Gadget’ o dekoracyjnych, średniej wielkości, białych koszyczkach, ‘Corvet’ o biało-różowych kwiatostanach (kwiaty języczkowate są łyżeczkowate – fot. 8), ‘Grace’ o anemonowych, różowych koszyczkach oraz ‘Nova White’ i ‘Nova Yellow’ o dużych, odpowiednio, białych i żółtych, okazałych kwiatostanach, zdobywające uznanie zwłaszcza na rynku rosyjskim.

Fot. 8. Chryzantema ‘Corvet’

Znany na całym świecie holenderski hodowca alstremerii – firma Könst Alstroemeria – do swojego asortymentu wprowadziła kilka nowości. ‘Cherish’ to odmiana o dużych, pastelowo różowych kwiatach, z której rocznie można pozyskać 200–220 pędów/m2. Podobnie wysoką wydajnością cechują się odmiany ‘Disco’ o białych płatkach z szerokim, różowym obrzeżeniem (fot. 9) oraz ‘Precious’ o białych kwiatach z żółtą plamką na górnym płatku (nie mają charakterystycznych dla tego gatunku ciemnych kresek). W ofercie wyróżnia się odmiana ‘Olympia’ o bardzo atrakcyjnych, ciemnofioletowych kwiatach i wysokiej produktywności – z 1 m2 można zebrać 230–250 pędów o długości 130–160 cm. Ciekawostką jest odmiana ‘Greenday’ o zielonożółtych kwiatach z ciemniejszymi, kreskowanymi wzorami na trzech mniejszych płatkach, która jednak nie jest tak plenna, jak kreacje o bardziej typowym kolorze kwiatów – z 1 m2 można uzyskać 160–190 pędów.

Fot. 9. Alstremeria ‘Disco’

[NEW_PAGE]Nowe odmiany alstremerii pojawiły się także w ofercie firmy Royal Van Zanten, która dwa lata temu wprowadziła m.in. przebojową, pierwszą czysto pomarańczową odmianę ‘Dancing Queen’. Premierę w tym roku ma natomiast odmiana ‘Snowtime’ o białych kwiatach, nieco podobnych do tych u ‘Virginii’, ale o ładniejszym kształcie. Ponadto rośliny odmiany ‘Snowtime’ mają być łatwiejsze w uprawie. ‘Fruzzel’ cechują czerwonoburgundowe kwiaty, jest plenna – z 1 m2 w ciągu roku można zebrać 200–250 pędów. Alstremeria to jednak nie jedyny gatunek kwiatów ciętych oferowanych przez przedsiębiorstwo Royal Van Zanten, w którym od kilku lat pracuje się nad nowymi odmianami lilii, głównie Mieszańców orientalnych i OT. W 2013 r. wprowadzono do asortymentu polecaną do letniej produkcji odmianę ‘Meriva’ o bardzo ładnych, białych, trwałych kwiatach osadzonych na dość krótkich szypułkach. Lilię tę poleca się do wiosennej i jesiennej produkcji. Tolerancyjna wobec wysokiej temperatury uprawy latem ma być odmiana ‘Pink Step’ o dużych, różowych kwiatach. Zwracano także uwagę na odmianę ‘Tourega’ o bardzo dużych, białych kwiatach. Dwie ostatnie mają szansę podbić wschodnioeuropejski rynek, na którym lilie o okazałych kwiatach wciąż cieszą się największym zainteresowaniem.

Jedną z najbardziej rzucających się w oczy nowości zaprezentowanych przez to przedsiębiorstwo na targach IFTF była jednak odmiana ‘Cloudy Blue’ zatrwianu (Limonium sp.) wyróżniająca się dużymi, niebieskofioletowymi kwiatami. Zaletą tej byliny ma być bardzo dobre krzewienie się roślin i odporność na mączniaka prawdziwego.

Firma Takii Europe zaprezentowała trzy nowe odmiany eustomy. ‘Arena Blue Flash’ ma pełne, pastelowe, różowofioletowe kwiaty (fot. 10), których dość grube płatki mają być trwałe w transporcie i obrocie. Dobrą jakością kwiatów i mocnymi pędami, zdaniem hodowcy, charakteryzuje się odmiana ‘Croma III White’ o licznych, białych płatkach z delikatnym różowym odcieniem. Do grupy Vulcan dołączyła z kolei odmiana ‘Vulcan Deep Violet’ o ciemnopurpurowych kwiatach, których płatki są duże i zaokrąglone.

Fot. 10. Eustoma ‘Arena Blue Flash’

Ciekawą propozycją tego przedsiębiorstwa jest także odmiana ‘Canneto White’ (fot. 11) lewkonii (Matthiola sp.) o gęstych kwiatostanach złożonych z białych, podwójnych kwiatów (cecha jest powtarzana w przypadku ok. 90% roślin). Szypuły kwiatostanowe są sztywne, osiągają wysokość ok. 25–50 cm.

Fot. 11. Lewkonia letnia ‘Canneto White’

Holenderska firma Van den Bos to znany producent materiału wyjściowego roślin „cebulowych” z kilku rodzajów – lilia, frezja oraz cantedeskia. Na targach IFTF zaprezentowano m.in. dwie nowe, różowe odmiany lilii – Fenice® (Mieszańce orientalne) oraz Tabledance® (Mieszańce OT). Promowano ponadto grupę Roselily (Mieszańce orientalne) o pełnych, bezpyłkowych i słabo pachnących kwiatach. Rośliny te osiągają wysokość 80–100 cm.

VWS Flowerbulbs z Holandii jest liczącym się dostawcą cebul kwiatowych, m.in. lilii, mieczyków, tulipanów oraz kosaćców, współpracującym – jak zapewniają przedstawiciele tej firmy – z najlepszymi hodowcami z Kraju Tulipanów. Wśród nowości w ofercie znalazła się m.in. odmiana ‘Sambuca’ (fot. 12) lilii z grupy Mieszańców orientalnych, określana jako „ekskluzywna”. Kwiaty tych roślin są duże, białe, skupione na szczycie sztywnych pędów osiągających wysokość ok. 120 cm. Ciekawie zapowiada się także kosaciec hilenderski (Iris x hollandica) ‘Tigris’ o dużych, ciemnopurpurowych kwiatach osadzonych na mocnych pędach (mają ok. 70 cm).

Fot. 12. „Ekskluzywna” odmiana lilii – ‘Sambuca’ z grupy Mieszańców orientalnych

Werner Oschek
Übach-Palenberg, Niemcy

Tłumaczenie Ilona Sprzączka

Artykuł pochodzi z numeru 4/2013 „Hasła Ogrodniczego”

Related Posts

None found

Poprzedni artykuł77 mln zł na rozwój mikroprzedsiębiorstw
Następny artykułNowe zasady naliczania podatku rolnego dopiero od 2014 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.