Na świecie jest ponad 60 000 gatunków drzew

Na kuli ziemskiej jest co najmniej 60 453 gatunków drzew - wynika z badań opublikowanych na łamach „Journal of Sustainable Forestry”. Krajem, w którym występuje najwięcej gatunków drzew (8715) okazała się Brazylia. 
 
Zajmująca się ochroną roślin organizacja Botanical Gardens Conservation International (BGCI) sporządziła listę gatunków drzew na podstawie danych dostarczonych przez 500 zajmujących się roślinami instytucji. Opublikowanie listy ma pomóc w identyfikacji rzadkich i zagrożonych gatunków, których przetrwanie wymaga podjęcia natychmiastowych działań.
 
Krajem, w którym występuje najwięcej gatunków drzew (8715) okazała się Brazylia. Poza obszarami podbiegunowymi, gdzie drzew nie ma w ogóle, najmniej gatunków występuje w arktycznych regionach Ameryki Północnej (mniej niż 1400). Aż 58 proc. gatunków występuje tylko na terenie jednego kraju, co sprawia, że są bardzo podatne na zagrożenia, takie jak ekstremalne zjawiska pogodowe czy działalność człowieka.
 
Za krytycznie zagrożone uznano około 300 gatunków – oznacza to, że w naturalnym środowisku znanych jest mniej niż 50 okazów takiego gatunku. Przykładem może być Karomia gigas, występująca w mało dostępnej części Tanzanii. Pod koniec roku 2016 zespół naukowców odnalazł zaledwie sześć takich drzew. Udało się zwerbować tubylców, którzy mają strzec Karomii i powiadamiać, kiedy wytworzą nasiona. Nasiona mają trafić do tanzańskich ogrodów botanicznych i posłużyć do późniejszej reintrodukcji gatunku.
 
Jak zaznaczył wypowiadający się dla BBC sekretarz generalny BGCI Paul Smith, dokładna ocena liczby gatunków drzew stała się możliwa dopiero teraz, dzięki dokonanej niedawno digitalizacji. Cyfrową postać uzyskały dane gromadzone przez specjalistów od setek lat.

za:  

Related Posts

None found

Poprzedni artykułW Cieszynie zakwitły magnolie – jeden z symboli miasta
Następny artykułU progu sezonu – o pracy w rolnictwie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.