W Krakowie powstaje Aleja Kongresowa

Drzewa, upamiętniające międzynarodowe kongresy w Krakowie, będą sadzone wzdłuż ul. Monte Cassino, niedaleko ICE Kraków. W ten sposób powstanie Aleja Kongresowa. Pierwsze drzewo, posadzone w poniedziałek 3 lipca, upamiętnia 41. sesję UNESCO w Krakowie.
Wśród sadzących platana klonolistnego byli dyrektor generalna UNESCO Irina Bokova i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
 
– To nie przypadek, że z okazji tej sesji sadzimy drzewo tak piękne, które jest swego rodzaju rzeźbą. Jak państwo wiecie, UNESCO dba nie tylko o dziedzictwo, ale i o ochronę środowiska. I to będzie taki symbol tej ochrony – powiedział prezydent Krakowa.
 
Inicjatorami utworzenia Alei Kongresowej są Krakowskie Biuro Festiwalowe (KBF) i Zarząd Zieleni Miejskiej (ZZM). Aleja powstaje w pobliżu Centrum Kongresowego ICE, ponieważ jest ono miejscem licznych, wielkich międzynarodowych spotkań.
 
– Przy okazji każdego kolejnego międzynarodowego kongresu będzie sadzone drzewo. Docelowo chcemy, by w Alei pojawiło się co najmniej 30 platanów – powiedział PAP dyrektor ZZM Piotr Kempf.
 
Platan klonolistny szybko rośnie, jest odporny na warunki miejskie. Pomysłodawcy podkreślają jego ozdobny charakter oraz użyteczność w walce z zanieczyszczeniami. Zwracają też uwagę, że Kraków jest drugim po Warszawie miastem, gdzie odbywa się tak wiele międzynarodowych kongresów.
 
41. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO została zainagurowana w Krakowie z niedzielę, obrady rozpoczęły się w poniedziałek. Wydarzenie potrwa do 12 lipca. Uczestnicy spotkań podejmą ponad 200 decyzji dotyczących światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego.

za: 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKwietniowa sprzedaż jabłek
Następny artykułPreparaty biologiczne w ochronie ogórka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.