Niepokojące wyniki ankiety AIPH

Produkcja rabatówki koronawirus
Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów-Ogrodników (International Association of Horticultural Producers – AIPH) i magazyn FloraCulture International przeprowadziły wspólnie ankietę wśród członków AIPH i innych stowarzyszeń branżowych, dotyczącą wpływu koronowirusa na sytuację na rynku roślin ozdobnych. Jej wyniki nie napawają optymizmem.

Szacuje się, że sprzedaż roślin ozdobnych spadnie w tym roku o około 50%, choć niektórzy przewidują znacznie większe straty. Mimo, że w wielu krajach kryzys dopiero zagląda w oczy przedsiębiorców, w branży roślin ozdobnych jest to czas kluczowy biorąc pod uwagę sprzedaż produktów – początek sezonu wiosennego i szereg uroczystości, którym towarzyszą kwiaty. 70% respondentów spodziewa się, że w tym roku część gospodarstw zakończy swoją działalność, a 65% ankietowanych przewiduje znaczne ograniczenie zatrudnienia w sektorze roślin ozdobnych. Podano, że straty finansowe spowodowane pandemią mogą w Holandii sięgać nawet 2 miliardów euro.

Decyzje rządów związane z zahamowaniem rozprzestrzeniania się koronowirusa znacząco wpłynęły na działalność gospodarstw ogrodniczych w wielu krajach – pojawiły się problemy z pracownikami sezonowymi, zamknięto ważne punkty sprzedaży detalicznej roślin. Eksporterzy także ponieśli straty, z powodu zamkniętych granic i przerwania łańcucha dostaw.

Większość stowarzyszeń branżowych szybko zareagowało na problemy ogrodników i aktywnie lobbuje rząd w swoich krajach, domagając się niezwłocznego wsparcia dla producentów roślin. Niektórym już zostały udzielone kredyty, gwarancje na już zaciągnięte pożyczki, wypłaty wynagrodzeń lub odroczenia spłat zobowiązań podatkowych. Wiele organizacji nakłania do uznania centrów ogrodniczych za „niezbędne” i ich otwarcia, co pozwoliłoby na handel roślinami ozdobnymi.

Bernard Oosterom, prezes AIPH, powiedział: Nasze myśli kierowane są przede wszystkim do osób zmagających się z koronawirusem i ich rodzin oraz tych, które straciły bliskich z powodu choroby Covid-19. Jako branża musimy przestrzegać wszystkich wskazówek ekspertów dotyczących środków zwalczania choroby i stawiać ludzi na pierwszym miejscu. Konsekwencje gospodarcze dla naszego sektora będą ogromne, ale nawet w czasie kryzysu wytwarzane przez nas produkty mogą odgrywać tak ważną rolę w przekazywaniu miłości, radości, nadziei i powrocie do zdrowia. Wiele ludzi z konieczności przebywa obecnie w domach, ale mogą wnieść tam radość i życie, także do swoich ogrodów dzięki roślinom – o ile mogą je w bezpieczny dla siebie sposób zdobyć. Wierzę, że nasza branża przetrwa tę burzę i odrodzi się, będąc bardziej rozpoznawalną.

Żródło: AIPH

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię