Piękne Amarine

Jako bylina ogrodowa (niezbyt wytrzymała na niską temperaturę zimą), a także roślina wykorzystywana do produkcji kwiatów ciętych w Holandii staje się popularna krzyżówka międzygatunkowa znana pod nazwą Amarine x tubergenii Sealy.

Została ona otrzymana w latach 50. ub.w. w holenderskiej firmie Van Tubergen & Co., a po raz pierwszy opisał ją Joseph Robert w 1968 r., w „Journal of the Royal Horticultural Society” (J. Roy. Hort. Soc. 93: 432). Roślinę uzyskano, krzyżując nerinę Bowdena (Nerine bowdenii) i amarylis nadobny (Amaryllis belladonna).

Mieszaniec ten charakteryzuje się długim okresem kwitnienia, od września do października. Różowe kwiaty (większe niż u neriny, mniejsze niż u amarylisa) zebrane są w kwiatostany na szczycie łodygi o wysokości 60–75 cm. Liście, szersze i dłuższe niż u neriny, są wykształcone w okresie kwitnienia, w odróżnieniu od gatunków rodzicielskich (amarylis tworzy liście dopiero po kwitnieniu i utrzymuje je w trakcie zimy, natomiast nerina Bowdena wytwarza je wiosną i traci pod koniec lata). Liście Amarine (gdy roślina nie jest wprowadzana w stan spoczynku) mogą się utrzymywać na roślinie prawie przez cały rok, z wyjątkiem lipca i sierpnia.

Do starszych odmian tego mieszańca należą (w kolejności wprowadzenia na rynek): ‘Zwanenburg’, ‘Kevin Walters’, ‘Alba’, ‘Kerdalo’ oraz ‘Fletcheri’. Nowe kreacje przydatne w produkcji kwiatów ciętych to m.in. oferowane pod nazwą handlową Amarine Belladiva, a różniące się wysokością oraz barwą kwiatów odmiany: ‘Anastasia’, ‘Aphrodite’, ‘Emanuelle’, ‘Paris’, ‘Smilla’ oraz ‘Tomoko’.


‘Emanuelle’


‘Smilla’

Tekst i fot. W. Górka

Artykuł pochodzi z numeru 12/2016 miesięcznika „Rośliny Ozdobne”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułBałkany – rośnie produkcja odmian klubowych na rosyjski rynek
Następny artykułNaukowcy krytycznie o nowelach dot. środowiska; poseł PiS apeluje o zaufanie

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.