Powstała aplikacja na urządzenia mobilne o polskich drzewach

Zdjęcia i informacje o ciekawych przyrodniczo i historycznie polskich drzewach - jak "Wiąz z Pawiaka", propozycje wycieczek szlakiem drzew uwzględniających lokalne atrakcje turystyczne i atlas drzew - zawiera aplikacja na smartfony "Drzewa z klimatem".
Aplikację przygotował Klub Gaja; jest ona adresowana do wszystkich miłośników przyrody i podróżników szukających ciekawych miejsc w Polsce. Można pobrać ją bezpłatnie w sklepie Google Play i App Store.
Zawartość aplikacji stanowi blisko 150 zdjęć wraz z opisami „niezwykłych drzew – pomników przyrody” oraz finalistów konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja, w którym są wybierane drzewa o szczególnej historii. Dodatkowo wszystkie drzewa wraz ze współrzędnymi GPS zostały umieszczone na mapie tak, aby użytkownicy mogli w łatwy sposób zlokalizować je i wytyczyć trasę dojazdu np. podczas wycieczki. W aplikacji zostały wykorzystane zdjęcia i informacje z publikacji Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych „90 drzew. Okazy niezwykłe”.
Aplikacja jest elementem większego programu „Święto drzewa” trwającego już od kilkunastu lat – w jego ramach sadzone są drzewa, zakładane parki, zbiera się makulaturę. Ale świat się zmienia, żyjemy coraz szybciej, a drzewa coraz bardziej potrzebują naszego wsparcia. Rozwój powoduje, że one coraz częściej zdają się nam przeszkadzać. I ta aplikacja jest odpowiedzią na po-trzeby głównie młodych ludzi. Teraz młodzież będzie mieć „atlas zawsze w kieszeni”, dostępny także dla biegaczy, rowerzystów, osób aktywnych. Aplikacja jest prosta w obsłudze i skierowana do wielu grup: nauczycieli, uczniów, studentów, rodziców wędrujących z dziećmi po Polsce.
Zainteresowani za pomocą aplikacji mogą też znaleźć drzewa legendarne, mające niezwykłe znaczenie, będące świadkami historii – tej wielkiej, ale i historii rodzinnych – np. „Wiąz z Pawiaka”, któremu zrobiono odlew czy „Jabłoń miłości” – pod którą poznali się dziadkowie i rodzice jednej z poznanianek. W aplikacji można znaleźć także propozycje wycieczek, m.in. Szlak Drzew Sobieskiego – obejmujący osiem śląskich drzew na odcinku 150 km, związanych z legendami o Janie III Sobieskim i jego marszem na odsiecz wiedeńską. Ponadto na mapie zaznaczone zostały atrakcje turystyczne opracowane na podstawie Geoserwisu Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska – jak np. słupy bazaltowe w kominie wulkanu sprzed 27 mln lat, znane pod nazwą Stożek Perkuna, czy szlak kajakowy Dolina Wkry. Jest w niej także atlas zawierający blisko 20 najpopularniejszych w Polsce gatunków drzew oraz aktualności dotyczące programu Święto Drzewa, ciekawostki i porady związane z sadzeniem i ochroną drzew oraz klimatu.
 
za: mat. Klubu Gaja

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSąsiad rozwija sadownictwo
Następny artykułGąsienice zjadły całą roślinność w wiosce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.