Rośliny doniczkowe na fali

Wyraźnie widoczna była oferta różnorodnych sukulentów
Wyraźnie widoczna była oferta różnorodnych sukulentów - fot. I.Sprzączka
Oferta hodowców i producentów materiału wyjściowego skierowana do właścicieli gospodarstw kwiaciarskich zdominowana była dotychczas na targach IPM ESSEN przez gatunki balkonowo-rabatowe. Od jakiegoś czasu wiele firm powstrzymuje się jednak z prezentacją nowości do czasu pokazów FlowerTrials®, których czerwcowy termin sprzyja walorom dekoracyjnym roślin. Oczywiście gatunki balkonowo-rabatowe nadal stanowią gros targowego asortymentu, ale coraz bardziej widoczne są też inne rośliny.

Największą ofertę roślin doniczkowych polecanych do uprawy we wnętrzach można było dotychczas znaleźć na stoiskach duńskich ogrodników, zorganizowanych pod auspicjami tamtejszej organizacji marketingowej Floradania Marketing A/S. W tym roku były one nieustająco dobrym miejscem na podpatrzenie oferty roślin „domowych”, ale gatunki zdobiące wnętrza były znacznie lepiej widoczne także w innych pawilonach. Wielu wystawców w promocji tych roślin podkreślało ich korzystny wpływ na zdrowie człowieka i właściwości oczyszczające powietrze (czyt. też „Rośliny oczyszczające powietrze”).

Najbardziej znaną firmą (i jednocześnie marką handlową) jest Air So Pure®, skupiająca 15 holenderskich producentów roślin o silnych właściwościach oczyszczających powietrze. Pod marką Purify oferowanych jest z kolei 17 odmian difenbachii. Holenderskie przedsiębiorstwo Florist, specjalizujące się w hodowli gerbery oferuje te rośliny pod marką PureBlooms® i z towarzyszącym jej hasłem „Pure air = pure happiness” (czyste powietrze = kompletne szczęście). Na targach pojawili się też sami producenci roślin doniczkowych, np. firma Forever Plants, która w swojej ofercie ma niemal wyłącznie gatunki o udowodnionych właściwościach oczyszczających powietrze. Z kolei przedsiębiorstwo KP Holland promowało własne odmiany skrzydłokwiatu (Spathiphyllum sp.) z grupy Cupido. Gatunek ten pojawił się nawet w programie hodowlanym holenderskiej firmy Floricultura, znanego na całym świecie hodowcy storczyków. Nie zabrakło też oferty materiału wyjściowego roślin doniczkowych, który w Essen prezentowała m.in. firma Fleurizon International.

Obok gatunków wykazujących silne działanie oczyszczania powietrza moją uwagę w Essen zwróciły liczne sukulenty do uprawy w pomieszczeniach oraz egzotycznie wyglądające oplątwy, promowane jako rośliny pasujące do każdego wnętrza. Można przypuszczać, że spotkają się one z zainteresowaniem zwłaszcza młodych ludzi, którzy preferują minimalne nakłady ponoszone na pielęgnację roślin.

Coraz bardziej widoczne są rośliny o dekoracyjnych liściach wykorzystywane do dekorowania wnętrz
Coraz bardziej widoczne są rośliny o dekoracyjnych liściach wykorzystywane do dekorowania wnętrz – fot. I.Sprzączka
Coraz większym zainteresowaniem cieszą się gatunki oczyszczające powietrze, tu oferowane pod marką Air So Pure®
Coraz większym zainteresowaniem cieszą się gatunki oczyszczające powietrze, tu oferowane pod marką Air So Pure® – fot. I.Sprzączka
Własne odmiany skrzydłokwiatu z grupy Cupido na stoisku firmy KP Holland
Własne odmiany skrzydłokwiatu z grupy Cupido na stoisku firmy KP Holland – fot. I.Sprzączka
Firma Floricultura włączyła do swojego programu hodowlanego skrzydłokwiat
Firma Floricultura włączyła do swojego programu hodowlanego skrzydłokwiat – fot. I.Sprzączka
Z ofertą materiału wyjściowego roślin doniczkowych do Essen przyjechała firma Fleurizon International
Z ofertą materiału wyjściowego roślin doniczkowych do Essen przyjechała firma Fleurizon International – fot. I.Sprzączka
Materiał wyjściowy kaktusów do dalszej uprawy
Materiał wyjściowy kaktusów do dalszej uprawy – fot. I.Sprzączka
Oplątwy jako atrakcyjna dekoracja wnętrz
Oplątwy jako atrakcyjna dekoracja wnętrz – fot. I.Sprzączka
Rośliny łatwe w uprawie – produkt skierowany zwłaszcza do młodych odbiorców
Rośliny łatwe w uprawie – produkt skierowany zwłaszcza do młodych odbiorców – fot. I.Sprzączka

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSmak koloru niebieskiego na targach w Berlinie
Następny artykułCzy polskie jabłka przebiją się przez Chiński Mur?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.