Uprawa pelargonii – obfite kwitnienie od wiosny aż do jesieni

Pelargonie – jak osiągnąć sukces w ich uprawie?
FOT. MAT. PRASOWE PELARGONIUM FOR EUROPE
Pelargonie to najpopularniejsze rośliny sadzone w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach. Ich pielęgnacja nie jest skomplikowana, jednak warto zadbać o odpowiednią opiekę nad nimi. Oto kilka wskazówek dotyczących właściwych warunków uprawy pelargonii, które zapewnią obfite kwitnienie tych roślin od wiosny aż do jesieni.

Dostateczna przestrzeń

Pelargonie będą kwitły wyjątkowo bujnie, gdy zapewnimy im sporo przestrzeni. Jeśli mają zbyt ciasną doniczkę lub odległość między roślinami jest zbyt mała, nie uzyskamy oczekiwanego efektu. Zaleca się stosowanie skrzynek i doniczek o maksymalnej wysokości 18 centymetrów i pozostawienie przynajmniej 20-centymetrowej odległości pomiędzy roślinami.

Ciepłe, nasłonecznione miejsce

Pelargonia pochodzi z Południowej Afryki. W naszych warunkach klimatycznych rośliny te można uprawiać na zewnątrz w miesiącach bez przymrozków, czyli od maja do października. Pelargonie dobrze czują się w pomieszczeniach, w ciepłych, częściowo lub całkowicie nasłonecznionych miejscach. Dostatecznie nawadniane, wytrzymują intensywny i długotrwały upał.

Dostateczna ilość wody

Obficie kwitnące pelargonie wymagają odpowiedniego podlewania. W suche i gorące, letnie dni warto podlewać je dwa razy dziennie. Ilość każdorazowo wlanej wody powinna stanowić około 10% pojemności doniczki. Oznacza to, że do doniczki o średnicy 20 cm z posadzoną jedną rośliną należy wlać około pół litra wody. Należy zadbać o system odprowadzania nadmiaru wody, by uniknąć zbytniego nawilżenia podłoża. Mimo, iż pelargonie kwitną najbujniej, gdy są podlewane regularnie, w przeciwieństwie do wielu letnich kwiatów, nie doznają trwałego uszczerbku podczas krótkich okresów suszy.

Dostateczne nawożenie

Pelargonia jest rośliną o dużym zapotrzebowaniu na składniki odżywcze, zatem wymaga intensywnego nawożenia. Powinno się ją sadzić we wstępnie nawiezionym podłożu, aby od samego początku zapewnić jej wszelkie niezbędne składniki odżywcze. Alternatywnie, można wymieszać nawóz o przedłużonym działaniu z podłożem lub podlewać rośliny roztworem nawozu płynnego. Wskazówka: składniki odżywcze znajdujące się we wstępnie nawiezionym podłożu zwykle zostają wykorzystane w ciągu kilku tygodni. Po tym okresie roślinę trzeba regularnie odżywiać, używając, na przykład, płynnego nawozu. Jeśli używasz nawozu o przedłużonym działaniu, uważnie przeczytaj instrukcję na etykiecie produktu. W przypadku pelargonii zaleca się stosowanie substancji zapewniającej zapas składników odżywczych aż na dziewięć miesięcy. Dziewięciomiesięczny okres ma istotne znaczenie, gdyż został obliczony dla umiarkowanych temperatur wynoszących około 20°C. Jeśli średnia temperatura jest wyższa, co ma często miejsce w przypadku kwiatów rosnących w donicach balkonowych, nawóz skończy się szybciej. Jeżeli czas uwalniania składników pokarmowych z granul nawozu wynosi jedynie 5–6 miesięcy, istnieje ryzyko, że składników odżywczych zabraknie przed końcem sezonu.

Usuwanie zwiędłych części rośliny i czyszczenie

Regularne usuwanie zwiędłych kwiatów i uschniętych pędów i liści utrzymuje pelargonie w dobrej kondycji i sprzyja formowaniu pąków, a w rezultacie – nowych kwiatów. Aby usunąć zwiędły kwiat, uchwyć kciukiem i palcem wskazującym jego łodygę przy podstawie i ją wykręć. Usuwanie zwiędłych kwiatów ma większe znaczenie w pielęgnacji odmian o półpełnych i pełnych kwiatach niż w przypadku odmian o pojedynczych kwiatach. Jeśli nie masz czasu lub ochoty na wykonywanie tych czynności, możesz wybrać „samoczyszczące się” odmiany, np. z grup Ville lub Decora.

Galeria: Pelargonium for Europe

Więcej zdjęć oraz informacji na temat pelargonii można znaleźć na stronie www.pelargoniumforeurope.com

Kampanię „Pelargonium for Europe” zainicjowali europejscy hodowcy pelargonii: firmy Dümmen Orange, Elsner PAC, Florensis/Van der Haak Handelskwekerij, Geranien Endisch i Selecta one®. Jej celem jest promowanie pelargonii wśród odbiorców końcowych, m.in. przez udostępnianie przydatnych informacji i porad dotyczących sadzenia i pielęgnacji tych roślin.

FOT. MAT. PRASOWE PELARGONIUM FOR EUROPE

Ilona Sprzączka na podstawie mat. prasowych Pelargonium for Europe

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKomunikat Warzywniczy TIMAC – Sucha wiosna, a rozwój roślin
Następny artykułSerbia przed Polską w handlu materiałem szkółkarskim

1 KOMENTARZ

  1. No to czas je wreszcie wynieść na zewnątrz, a jesienią tylko zabiorę do domu. Dobrze, że mam trochę miejsca na nie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.