693 gospodarstwa agroturystyczne w Wielkopolsce

Mieszkańcy wsi w Wielkopolsce prowadzą 693 gospodarstwa agroturystyczne, które oferują 8 tys. 271 miejsc noclegowych - wynika z wyliczeń przeprowadzonych przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego (WODR) w Poznaniu.

Liczba gospodarstw agroturystycznych wzrosła w porównaniu do roku 2011 o 79 a oferowanych miejsc noclegowych – o 995.

– Wzrost liczby gospodarstw jest wypadkową zainteresowania klientów tego typu usługami oraz zainteresowania tego typu działalnością mieszkańców wsi – powiedziała kierownik działu rozwoju obszarów wiejskich, przedsiębiorczości i agroturystyki WODR, Wiktoria Maciejewska.

Według doradców rolniczych, agroturystyka w Wielkopolsce ma nadal szanse na rozwój ilościowy – jest miejsce na rynku dla nowych gospodarstw agroturystycznych, poprawia się też jakość usług. – Początkowo oferowano tylko noclegi w pokojach gościnnych ze wspólną łazienką, teraz każdy prowadzący agroturystykę wie, że pokoje dla turystów musza mieć własne łazienki. Często też oferowane są usługi gastronomiczne, a także dodatkowe atrakcje, od takich jak jazda konna, wypożyczanie sprzętu wodnego czy możliwość łowienia ryb w stawach do np. nauki pieczenia chleba czy domowych sposobów wyrobu masła – powiedziała Maciejewska.

Wielkopolski samorząd wspiera rozwój wiejskich gospodarstw turystycznych poprzez projekt „Agroturystyka – współpraca w sieci”. W jego ramach organizowane są dwa konkursy dla właścicieli gospodarstw agroturystycznych: „Moje agro-gospodarstwo, moja Unia” i „Agroturystyka – współpraca w sieci. Mamy plan”.

Konkurs „Moje agro-gospodarstwo, moja Unia” skierowany jest do właścicieli gospodarstw agroturystycznych, które uzyskały i wykorzystały fundusze europejskie. Warunkiem udziału w nim jest zakończenie projektu współfinansowanego ze środków UE. Uczestnicy muszą dostarczyć zdjęcia oraz opis dokonanych zmian w funkcjonowaniu gospodarstwa w wyniku otrzymania funduszy europejskich.

Konkurs „Agroturystyka – współpraca w sieci. Mamy plan” adresowany jest do grup gospodarstw agroturystycznych i współpracujących z nimi lokalnych grup działania i samorządów, które razem przygotują plan budowy i działania sieci agroturystycznej.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykuł„Najładniejsze gospodarstwo agroturystyczne woj. lubuskiego
Następny artykułKalemba: decyzja KE ws. zwrotu 79,9 mln euro dotyczy lat 2004-2006

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.