Strona główna Tagi Agroturystyka

agroturystyka

Szansa dla agroturystyki

Rząd planuje przyznanie bonów w wysokości 1000 zł z przeznaczeniem na letni wypoczynek. A minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski zachęca do korzystania z oferty gospodarstw agroturystycznych.

100 tys. zł na działalność pozarolniczą – wnioski od 15 października

Od 15 października do 13 listopada można składać w oddziałach regionalnych ARiMR wnioski o przyznanie 100 tys. zł "Premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej". Pomoc taka jest finansowana z budżetu PROW 2014 - 2020, a tegoroczny nabór jest drugim z kolei przewidzianym dla całego kraju - poprzedni został przeprowadzony w 2017 roku. W tegorocznym naborze do wykorzystania jest 1,98 mld zł.

Kulinarny Festiwal Kwiatów Jadalnych z Kryształowym Orłem

W piątek 23 lutego we wrocławskiej Hali Stulecia miała miejsce 10. edycja Międzynarodowych Targów Turystycznych, podczas której rozdano Kryształowe Orły. Nagrody przyznane zostały w 5 kategoriach: osobowość i firma/instytucja roku, produkt regionalny, wydarzenie cykliczne, projekt/program imprezy/ usługi turystycznej, atrakcja turystyczna. Zachodniopomorski Kulinarny Festiwal Kwiatów Jadalnych zwyciężył w kategorii wydarzenie cykliczne. Festiwal pokonał m.in. Festiwal Śląskie Smaki oraz Teatry Uliczne Jelenia Góra.

100 tys. zł na własny biznes na wsi

100 tys. zł premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej na wsi, np. założenie firmy świadczącej usługi turystyczne, można dostać z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Nabór wniosków rusza w poniedziałek 13 marca. O pieniądze może starać się rolnik lub jego rodzina. Nabór potrwa do 11 kwietnia 2017 r.

Po 100 tys. zł na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej

Od 13 marca do 11 kwietnia 2017 r. ARiMR będzie przyjmowała wnioski o przyznanie 100 tys. zł premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. Należy je składać do dyrektora oddziału regionalnego ARiMR, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania ubiegającego się o pomoc. Ten rodzaj wsparcia jest dostępny w ramach poddziałania "Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich", które finansowane jest z  budżetu PROW na lata 2014 - 2020.

Agroturystyka po islandzku

Islandzka farma Fridheimar (południowa część wyspy, na wschód od stolicy kraju) od 70 lat zajmuje się produkcją ogrodniczą, zaś od 1995 roku także hodowlą koni. Co najciekawsze – w oryginalny sposób realizuje agroturystykę propagując ideę „z grządki na talerz” – odwiedzający farmę są goszczeni w restauracji umiejscowionej w szklarni. Gospodarze oferują także warzywne suweniry na pamiątkę wizyty w Fridheimar.

„Lato na Pomorzu” po raz pierwszy

W dniach 26 – 27 lipca w Lubaniu k. Kościerzyny odbyły się Pomorskie Targi Turystyki Wiejskiej i Kulturowej „Lato na Pomorzu”, połączone z Pomorskim Przeglądem Folklorystycznym w ramach Dni Folkloru Pomorza.

1,7 mln zł na rozwój wsi nad Kanałem Elbląskim

Ponad 1,7 mln zł unijnej pomocy mogą otrzymać gminy, organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy i rolnicy na projekty związane z rozwojem wsi nad Kanałem Elbląskim (woj. warmińsko-mazurskie). W środę ruszył nabór wniosków o dofinansowania.

8 nowych członków Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego

Ośmiu producentów, restauratorów i handlowców z województwa pomorskiego otrzymało certyfikaty Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego. Obecnie do sieci należy ponad 50 podmiotów - poinformował pomorski urząd marszałkowski.

Opolski poradnik dla producentów tradycyjnej żywności

W województwie opolskim wydany zostanie poradnik dla rolników, stowarzyszeń, gospodarstw agroturystycznych czy małych, rodzinnych zakładów rolnych, które chcą produkować i sprzedawać tradycyjną, naturalną żywność. Zebrano w nim wszystkie obowiązujące te grupy producentów rolnych przepisy.