Strona główna Tagi Wielkopolska

wielkopolska

Susza w Wielkopolsce nie ominęła upraw warzyw i owoców

Susza rolnicza, której negatywny wpływ na wegetację roślin jest w Wielkopolsce wyraźnie widoczny już od kilku tygodni, została stwierdzona przez Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach we wszystkich gminach województwa wielkopolskiego.

Skutki suszy w Wielkopolsce i na Kujawach

Skutki suszy w Wielkopolsce i na Kujawach widoczne są na każdym kroku. Szacuje się, że niedobory opadów w tych rejonach w tym roku przekraczają już 200 mm. W Poznaniu ostatni ulewny deszcz padał 10 maja. W czwartek zapowiadano zmianę pogody i owszem, w ciągu zaledwie godziny temperatura obniżyła się o 10 stopni, ale cóż z tego, jeśli popadało zaledwie przez chwilę. Deszcz padający na rozgrzaną glebę natychmiast wyparował.

Koreańczycy chcą importować owoce i wieprzowinę

Forum gospodarcze z okazji 15 lat współpracy Wielkopolski z południowokoreańskim regionem Chungcheongnam-do odbyło się we wtorek w Kaliszu. Koreańczycy chcą importować owoce i wieprzowinę.

Podejrzani w sprawie grupy producenckiej z Wielkopolski

W sprawie przekroczenia uprawnień przez wicemarszałka woj. wielkopolskiego Krzysztofa Grabowskiego przy tworzeniu rolniczej grupy producenckiej podejrzani są również b. wicedyrektor poznańskiego oddziału ARiMR i trzej jej pracownicy oraz dwóch z urzędu marszałkowskiego.

Przygotowania do sezonu ziemniaczanego

Wielkopolska słynie z zamiłowania do "pyrek". W gospodarstwach kultywujących regionalną tradycję uprawy ziemniaków, mimo iż często trwa jeszcze sprzedaż bulw z ubiegłorocznych zbiorów, rozpoczęto już przygotowania do nowego sezonu.

Rolnicy protestowali przeciwko planom budowy kopalni

Ponad tysiąc wielkopolskich rolników protestowało przeciwko budowie kopalni odkrywkowej węgla brunatnego. Uczestnicy z transparentami "Węgiel ze Śląska, chleb z Wielkopolski" blokowali we wtorek przez kilka godzin drogę krajową nr 5 między Lesznem a Rawiczem.

4 osoby oskarżone ws. wyłudzenia 3,7 mln zł dotacji

Właściciela i pracowników biura doradztwa rolniczego oskarżyła prokuratura w Ostrowie Wielkopolskim w sprawie wyłudzenia ponad 3,7 mln zł dotacji. Czterem osobom grozi do 10 lat więzienia.

W Poznaniu protest przeciw zmianom umożliwiającym wykup ziemi

Kilkudziesięciu rolników protestowało w poniedziałek przed Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu przeciwko zmianom, które umożliwią cudzoziemcom wykup ziemi. Manifestujący sprzeciwiają się też budowie kopalni węgla brunatnego i domagają się większej liczby targowisk miejskich.

693 gospodarstwa agroturystyczne w Wielkopolsce

Mieszkańcy wsi w Wielkopolsce prowadzą 693 gospodarstwa agroturystyczne, które oferują 8 tys. 271 miejsc noclegowych - wynika z wyliczeń przeprowadzonych przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego (WODR) w Poznaniu.

Wielkopolska ma sieć stacji agrometeorologicznych

34 stacje agrometeorologiczne uruchomił Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Mają one wspierać rolników w decyzjach dotyczących ochrony roślin – poinformował dyrektor WODR w Poznaniu Ryszard Jaworski.