9 stycznia nocne atrakcje dla miłośników biologii

Jak dogadać się z psem? Dlaczego owoce niektórych roślin czerwienieją? Czy ptaki mają życie wewnętrzne? M.in. tego dowiedzą się uczestnicy czwartej Nocy Biologów, która odbędzie się w 26 instytucjach naukowych w całej Polsce w piątek - 9 stycznia - tuż po zmroku.

Ogólnopolska Noc Biologów to wspólne przedsięwzięcie ośrodków naukowych, które ma popularyzować nauki biologiczne. Idea spotkań narodziła się na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w styczniu 2012 r.

Naukowcy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zabiorą uczestników Nocy Biologów w podróż po świecie dźwięków, podczas której będzie można odkryć, co nocą kwiczy w bagnach, co przemyka wśród drzew, a co ryczy w lasach. W programie znalazło się też pobieranie odcisków palców przy użyciu domowych metod i zgłębianie tematyki entomologii sądowej, np. poznanie specyfiki owadów nekrofilnych i ich roli na miejscu zbrodni. Sekcja Ornitologiczna zabierze swoich gości w świat skrzydlatych drapieżców. Jej członkowie opowiedzą, w jaki sposób sowy – pod osłoną nocy – potrafią precyzyjnie zlokalizować ofiarę i bezszelestnie do niej dolecieć.

Na Uniwersytecie Warszawskim będzie można dowiedzieć się, dlaczego owoce niektórych roślin czerwienieją i dlaczego my lubimy zwłaszcza te czerwone? Uczestnicy Nocy Biologów przekonają się, jak bardzo można powiększyć nasz świat i jak różni się każdy obiekt widziany gołym okiem od tego, co zobaczymy, gdy powiększymy go 10 tys. razy. Czy – 50 osób, które statystycznie żyją na jednym kilometrze kwadratowym lądu – to nie za dużo? Co się stanie, gdy będzie nas jeszcze więcej? Czy grozi nam klęska przeludnienia?

Uczestnicy wykładów i pokazów na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego dowiedzą się, jak rozwija się czerniak oraz jak naukowcy szukają leku na ten nowotwór. Otrzymają też odpowiedź na pytania: czy owady oddychają pod wodą, jaki jest najszybciej pływający chrząszcz i ile gatunków ważek mieszka w Polsce. Będzie można również poznać metody określania płci i wieku na podstawie szczątków kostnych oraz obejrzeć przykłady szkieletu męskiego i żeńskiego oraz dziecka i osoby dorosłej.

Prawie 60 wydarzeń znalazło się w programie Wydziału Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Instytucja ta organizuje m.in. prezentację różnych gatunków węży, wykład dotyczący zaginionego świata Artura Conan Doyle’a i warsztaty wyjaśniające tajemnice zooplanktonu. Pod okiem pracowników Wydziału Biologii uczestnicy Nocy Biologów będą samodzielnie pracować z materiałem badawczym, przyjrzą się pod mikroskopem temu, co dla ludzkiego oka niedostrzegalne i własnoręcznie przygotują preparaty, aby lepiej poznać świat fauny i flory.

Na Uniwersytecie w Białymstoku będzie można dowiedzieć się, dlaczego chlorofil świeci, czy po dotknięciu ropuchy na ludzkiej skórze wyrastają brodawki, jak samodzielnie przygotować terrarium dla pająka lub ogrodowy hotel dla pszczół. Będzie też sporo zajęć w biologicznych laboratoriach. Można będzie np. samodzielnie przygotować preparat mikroskopowy, wyizolować własne DNA albo przyjrzeć się z bliska zmutowanym muszkom owocowym.

Atrakcje Nocy Biologów czekają też na mieszkańców: Gdańska, Olsztyna, Bydgoszczy, Torunia, Poznania, Zielonej Góry, Wrocławia, Opola, Katowic, Łodzi, Kielc, Lublina.

Idea Nocy Biologów powstała w Poznaniu podczas licznych spotkań otwartych dla społeczności miasta i regionu. Pomysł zaczerpnięto z organizowanej co roku Nocy Muzeów, która przyciąga rzesze zwiedzających. Pierwsza edycja Nocy Biologów odbyła się 13 stycznia w piątek, dlatego w logo Nocy Biologów pojawił się czarny kot i sowa.

Szczegółowy program warsztatów, pokazów i wystaw organizowanych w ramach Nocy Biologów jest dostępny na stronie: www.nocbiologow.pl. Wstęp na niektóre zajęcia wymaga wcześniejszej rezerwacji miejsca.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Related Posts

None found

Poprzedni artykułZamiast tradycyjnego szampana?
Następny artykuł3,9 mln zł za szkody wyrządzone przez bobry i wilki na Warmii i Mazurach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.