Apel Sejmiku województwa lubelskiego

Obrady Sejmiku województwa lubelskiego
24 lipca na swojej sesji Sejmik uchwalił wyrażający niepokój z powodu aktualnej sytuacji m.in. w sadownictwie oraz działaniami i zaniechaniami władz apel skierowany do rządu RP.
Sejmik przypomina, że rolnicy i sadownicy województwa lubelskiego ponieśli (zwłaszcza w powiatach opolskim i kraśnickim) straty w uprawach przekraczające 50% a nawet sięgające 100% spodziewanych plonów. Potwierdzają to wyniki szacunków dokonane przez komisje powołane w województwie. 
 
Sejmik stwierdza, że z powodu zaniedbań władz państwowych – zwlekaniem z nowelizacją ustawy o ubezpieczeniach – „rolnicy zostali pozbawieni możliwości zawarcia umów mogących skutecznie ubezpieczyć ich uprawy przed 29 kwietnia. Wysoce niepokoi i napawa zdumieniem fakt, że mimo zabezpieczenia w budżecie państwa 900 mln zł na wypłatę ubezpieczeń, zawarto umowy z firmami ubezpieczeniowymi na kwotę zaledwie 350 mln zł!”
Sejmik zwraca się o natychmiastowe podjęcie działań, a zwłaszcza: 
„1. Wypłatę godziwych stawek pomocy na poziomie 2000 zł do hektara ze środków budżetu państwa, które zaoszczędzono nie przeznaczając całej kwoty na dopłaty do ubezpieczeń.
2. Niezmniejszanie stawek pomocy dla upraw ubezpieczonych z uwagi na brak możliwości  ich ubezpieczenia we właściwym okresie.
3. Przeprowadzenie zmian w systemie ubezpieczeń mających na celu wprowadzenie ich powszechności i ustanowienie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi instytucją rozliczającą.
4. Zaoferowanie dodatkowej pomocy dla gospodarstw najsłabszych.
5. Wprowadzenie wydłużonego okresu karencji dla kredytobiorców.”
 
za: lubelskie.pl
 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułMinisterstwo przygotowuje nowy program „mleko, owoce i warzywa” w szkole
Następny artykułBylina Roku – trojeść bulwiasta

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.