Ardanowski w Brukseli – m.in.o suszy i WPR

Fot. MRiRW
Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się w poniedziałek z komisarzem ds. rolnictwa Philem Hoganem. Minister rolnictwa poinformował o działaniach, jakie rząd podejmuje dla rolników dotkniętych suszą.

Wśród tematów, które zostały poruszone w rozmowach z komisarzem, strona polska zgłosiła potrzebę skoordynowania wysiłków na rzecz rozszerzenia bezpieczeństwa białkowego w Europie. Minister Ardanowski uzyskał zapewnienie, że Komisja Europejska w listopadzie przedstawi europejski program dotyczący białka paszowego. Polska, jako jeden z pierwszych krajów, sygnalizuje konieczność budowy samowystarczalności białkowej Europy i odchodzenia od uzależnienia europejskiego sektora paszowego i produkcji zwierzęcej od dostaw śruty sojowej z krajów pozaunijnych.

Kolejna sprawą było poinformowanie komisarza o planowanych przez Polskę zmianach w PROW 2014-2020. Minister rolnictwa uzyskał zapewnienie, że służby komisarza Hogana szybko przeanalizują propozycje zgłaszane przez Polskę i sprawnie podejmą stosowne decyzję.

Wśród proponowanych zmian będą: wsparcie dla gospodarstw dotkniętych ASF w kierunku alternatywnych źródeł dochodu, przyjęcie nowej delimitacji ONW, a także przekierowanie części środków na działania związane z poprawą sprawności systemów melioracyjnych oraz tworzenia nowoczesnych systemów irygacyjnych.

Minister Ardanowski przedstawił także pakiet polskich propozycji i oczekiwań związanych z przyszłą Wspólną Polityką Rolną i jej wieloletnimi ramami finansowymi na lata 2021-2027.

Ponad dwugodzinna rozmowa ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego z komisarzem Hoganem zakończyła się uzgodnieniem, że rozmowy będą kontynuowane w październiku w naszym kraju.

Podczas briefingu po spotkaniu minister zwrócił uwagę, że rząd, nie czekając na środki z Brukseli, przeznaczy na pomoc rolnikom około 1,5 mld zł z krajowego budżetu − trzy razy więcej niż w 2015 roku.
 
Źródło: MRiRW

Related Posts

None found

Poprzedni artykuł„Ekościema”, czyli uważajmy na produkty i usługi „bio”
Następny artykułFlower Expo Polska: rośliny doniczkowe bardziej widoczne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.