Badacze grzybów chcą wyodrębnienia swojej dziedziny z botaniki

Mykolodzy chcą wyodrębnienia nauczania swojej dziedziny z botaniki i zamierzają popularyzować wiedzę o grzybach. Grzyby stanowią odrębne od roślin i zwierząt królestwo obejmujące co najmniej milion gatunków - przypominali na spotkaniu w Łodzi.

Choć już 200 lat temu Fries Elis Magnus wiedział, że grzyby to odmienna od roślin i zwierząt grupa cudzożywnych organizmów, dopiero 20 lat temu formalnie wydzielono je jako niezależną kategorię systematyczna – królestwo. Mykologia uzyskała status porównywalny z zoologią i botaniką i dopiero teraz zaczyna się intensywnie rozwijać.

Nie istnieje jednak w Polsce ani jeden dydaktyczny ośrodek, który podobnie jak ogrody zoologiczne czy botaniczne mógłby statutowo dążyć do prezentacji i upowszechniania wiedzy o tych organizmach, brakuje również nowoczesnego polskiego podręcznika mykologii. Na uniwersytetach kierunek ten jest słabo reprezentowany i nauczany w ramach botaniki. Tymczasem liczbę gatunków grzybów szacuje się na co najmniej 1 mln, co czterokrotnie przekracza liczbę opisanych gatunków roślin.

Jak mówił prof. Wiesław Mułenko (UMCS Lublin), grzyby to nie tylko obecne w powszechnej świadomości pieczarki, borowiki, pleśnie, drożdże, trujące muchomory sromotnikowe oraz drobnoustroje atakujące zawilgocone domy lub stopy. To właśnie z grzybów izoluje się wiele cennych substancji wykorzystywanych przez człowieka, na przykład antybiotyki czy enzymy, a ich rola ekologiczna jest nie do przecenienia.

Jak się szacuje, właściwy rozwój około 90 proc. roślin zależy od współpracujących z nimi grzybów mikoryzowych. Bez grzybów nie byłoby wina, piwa ani serów pleśniowych. Wytwarzane przez nie enzymy znajdują zastosowanie w przemyśle paszowym, spożywczym, produkcji bioetanolu, przemyśle tekstylnym i papierniczym.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułEuropejska Noc Naukowców
Następny artykułZiemia rolna dobrą inwestycją

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.