Bułgaria obawia się polskich jabłek

Stragan w Warnie
W Bułgarii od dziesięciu lat spada produkcja ogrodnicza. Tamtejsze statystyki cytowane przez WPHiI Ambasady RP w Sofii dotyczące roku 2012 - mówią o uprawie warzyw na powierzchni 39,3 tys. ha (spadek o 15,6% w stos. do 2011 r.) i owoców na 41 tys. ha (spadek o 24,2%). Bułgarski import owoców i warzyw świeżych oraz przetworzonych wyniósł w 2012 roku prawie 535 tys. ton i wzrósł o ponad 5% w porównaniu z  rokiem 2011.
W tej sytuacji bułgarscy sadownicy coraz bardziej obawiają się utraty swojego rynku na rzecz owoców z Polski. W 2013 r. import jabłek przez Bułgarię przekroczył 29 tys. ton (2012 r.- 26,8 tys. t). Średnia ich cena wynosiła 0,25 euro/kg, zaś w sprzedaży hurtowej – 1,03 euro/kg. Polska była największym dostawcą jabłek na rynek bułgarski – wysłaliśmy tam 5,6 tys. t. Bułgarzy boją się, że bardzo tanie w bieżącym sezonie polskie jabłka całkiem wyprą rodzime, oferowane za około dwukrotnie wyższą cenę. Tymczasem nasze owoce są teraz oferowane w Bułgarii nadal w granicach 0,23-0,26 euro/kg, ale polskie zainteresowanie rynkiem Bułgarii rośnie z związku z zamknięciem się sprzedaży do Rosji.
 
Za: WPHiI Sofia, Fitomag
pg 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKoniec skupu jabłek przemysłowych
Następny artykułPonad 17 mln euro na OZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.