Wietnam – jednym z największych na świecie importerów jabłek

MPS Sad numer 6/2019
Wietnam stał się jednym ze światowych liderów w imporcie jabłek w 2020 roku.

W ciągu pięciu lat wielkość importu jabłek do Wietnamu wzrosła ponad siedmiokrotnie. Kraj ten, pod względem importu jabłek, zajmuje obecnie piąte miejsce na świecie, wyprzedzając Bangladesz i Indie; plasując się za Rosją, Niemcami, Wielką Brytanią i Egiptem. Jednak biorąc pod uwagę wysokie ceny jabłek w Wietnamie, kraj ten okazał się trzecim co do wielkości przychodów rynkiem jabłek na świecie, przed Egiptem i Wielką Brytanią, zaraz za Niemcami i Rosją.

Import jabłek do Wietnamu wyniósł w 2020 r. około 265 ton, a eksportujący je zarobili prawie pół miliarda dolarów.

Jabłka to modne egzotyczne owoce w Wietnamie, ponieważ jabłonie nie są uprawiane w tym kraju, co wynika z klimatu – nieodpowiedniego dla produkcji tych owoców. Jednak szybki wzrost gospodarczy i demograficzny pozwalają mieszkańcom Wietnamu kupować drogie importowane owoce egzotyczne. Oznacza to, że ich jakość musi być wysoka. Światowi eksporterzy owoców szukają więc sposobów wejścia na ten dość silnie chroniony rynek sprzedaży i inwestowania w promocję swoich produktów w Wietnamie – twierdzi Andriy Yarmak, ekonomista w Centrum Inwestycji Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa.

Źródło: FreshPlaza

Related Posts

None found

Poprzedni artykułWoda pitna a podlewanie ogródków i trawników
Następny artykułMarnowanie żywności to nasz wspólny problem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.